Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 30 kwietnia 2010

Strekov - zamek średniowieczny w Północnych Czechach (koło Usti nad Labem)


Zamek średniowieczny Strekov w północnych Czechach znajduje się kilka km na południe od miasta Usti nad Labem. Podróżujący pociągiem powinni wysiąść na stacji kolejowej o nazwie Usti nad Labem – Strekov. Stąd już tylko ok. 1 km do jednego z najlepiej zachowanych zamków w Czechach. Od stacji wiedzie szlak, którym z łatwością można dotrzeć pod samą bramę zamku, położonego na wysokiej skale, ponad malowniczą doliną, przez którą wiedzie szosa, trakcja kolejowa i rzeka Łaba.

Zamek został wzniesiony w latach 1316-1319, aby strzec ważną drogę idącą wzdłuż rzeki Łaby oraz stanowił strażnicę dla żeglugi na Łabie.

Zamek znajdował się w posiadaniu ważnego czeskiego rodu Vartemberków aż do XIV w. W czasie wojen husyckich (XV w. ) zamek najprawdopodobniej nie był wogóle oblegany.
Od 1599 r. zamek przeszedł w ręce innego czeskiego rodu Lobkoviców, którzy przebudowali zamek w stylu renesansowym. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został spalony doszczętnie i pozostały z niego tylko ruiny.

W dobie romantyzmu (XIX w.) pojawiło się wielkie zainteresowanie gotyckimi zamkami i ich ruinami, wręcz moda, poeci, pisarze, malarze uwielbiali te romantyczne ruiny i wkrótce wiele ludzi chciało je zobaczyć, obejrzeć. Tak powstał zaczątek ruchu turystycznego, budowano liczne gospody i restauracje pod takimi atrakcjami z zamierzchłej przeszłości. Ponadto coraz więcej bogaczy z wyższych sfer, tzw. Pasjonatów próbowało rekonstruować te zamki (np. Bouzov, Kokorin) na własny koszt bądź zabezpieczali ruiny; niekiedy szukano w podziemnych korytarzach skarbów, a nawet często niestety zdarzało się, że miejscowa ludność burzyła zamki lub ich ruiny właśnie w poszukiwaniu ukrytych skarbów ze średniowiecza. Co zazwyczaj kończyło się fiaskiem. Warto dodać że na zamku w Strekovie bywali , szukając inspiracji, tacy artyści jak np. Johann Wolfgang Goethe czy Karol May.

Przed I wojną światową nastąpiła pierwsza rozległa rekonstrukcja zamku Strekov, zaś od 1992 r. zamek należy ponownie do rodu Lobkoviców.

Dziś możemy zwiedzić zamek, wejść na wieżę, z której możemy podziwiać piękną panoramę na dolinę pod zamkiem, zwiedzić sale, np. salę rycerską. Tuż pod warownią można się posilić w restauracji zamkowej.

Źródło: Jiri Ruzicka, 100 nejkrasnejsich hradu, zamku a zricenin. O zamku w Strekovie.


Brak komentarzy: