Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 24 lutego 2011

Zamek w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Zamek w Mirowie znajduje się na szlaku Orlich Gniazd. Aby dotrzeć do zamku należy kierować się od przystanku autobusowego we wsi Mirów, szlakiem, pod górę. Krótka droga zaprowadzi nas wkrótce tuż pod sam zamek, który wyłoni się po lewej stronie. Dla mnie zamek stanowił niesamowity widok. Niemal biała, dobrze zachowana ruina pośród wapiennych ostańców, robi naprawdę spore wrażenie w tamtejszym krajobrazie…

Gdy podejść bliżej, z dowolnej strony zamek jest bardzo „fotogeniczny”, zwłaszcza gdy trafić na ładną aurę.

Z kart historii zamku: powstał najprawdopodobniej za czasów króla Kazimierza Wielkiego (XIV wiek), w miejscu poprzedniego drewniano-ziemnego grodu. Miał, wraz z pozostałymi zamkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, strzec przygranicznej części Polski przed najazdami Czechów. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1405 roku, gdy właścicielem zamku jest wymieniany burgrabia Sasin.
W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony. Później był on rekonstruowany, ale popadł w ruinę w XVIII wieku. Miejscowa ludność pobierała następnie budulec z opuszczonej warowni, uszkadzając zamek. W 1937 r. zawaliła się niestety wieża zamkowa. Zaś pierwsze prace renowacyjne przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku.
Zamek ten dzielił się na zamek górny, dolny i podzamcze. Miał trzy poziomy i był podpiwniczony. Wieża wtopiona jest w elewację zamku i wystaje na wysokość dwóch kondygnacji ponad budynkiem. Zamek górny był na skale, dolny pod skałą – składał się z dwóch wież bramnych i muru obronnego. Na przełomie XV/XVI w. dostawiono kamienną wieżę mieszkalną, złożoną z pięciu kondygnacji. Wejście do zamku prowadziło od strony południowej, poprzez podzamcze.
Ania


Brak komentarzy: