Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 24 lutego 2011

Zamek w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Ruina zamku w Mirowie znajduje się na szlaku Orlich Gniazd. Ruiny znajdują się niedaleko od głównej drogi asfaltowej, gdzie wysiadłam na przystanku dla busów.

Zamek został wzniesiony na wapiennej skale, i trzeba przyznać, że jest bardzo malowniczą ruiną, otoczoną przez piękny krajobraz i inne wapienne skały wokół, nazywane Skałami Mirowskimi. Gdy byłam na miejscu, ruiny były niedostępne.

Jest to zamek gotycki, jeden z najstarszych na szlaku Orlich Gniazd. Warto dodać, że około 1,5 km dalej znajdziemy drugi zamek średniowieczny – Bobolice (obecnie zrekonstruowany). Zamek ten został wzniesiony, podobnie jak i inne warownie na Jurze, przez króla Polski Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku. Być może jako strażnica i zamek podlegający pobliskiemu zamkowi w Bobolicach, który był ważniejszy.

W czasie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek) zamek został uszkodzony przez Szwedów, zaś potem został częściowo odbudowany. Niestety już w 1787 roku został opuszczony. W XIX wieku rozebrano mury wokół zamku i użyto ich do budowy drogi obok zamku.

Ania.

Źródło - https://zamki.res.pl/mirow.php

Brak komentarzy: