Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 16 listopada 2011

Zviretice - zamek średniowieczny

Ruina zamku Zviretice znajduje się w północnych Czechach, niedaleko miasta Mlada Boleslav, skąd można dotrzeć tu pociągiem, wysiadając na stacji Bakov nad Jizerou. Stąd już tylko około 1 km do zamku, podążając asfaltem według oznakowanych tabliczek. Ruiny ukryte są na zalesionym wzgórzu, nad doliną rzeki Izery, nieopodal miejscowości Zviretice. Można je zaliczyć do „łatwo-dostępnych”.
Z kart historii zamku: został zbudowany przez ród Markvarticów przed 1318 rokiem. Wówczas zamek miał trzy okrągłe wieże, z których mógł się skutecznie bronić w razie ataku. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym, dobudowano budynki mieszkalne, zaś w XVII wieku powstała zamkowa kaplica, również wtedy zamek utracił na znaczeniu i stał się stopniowo siedzibą urzędników. W 1693 r. zamek spłonął, i został jeszcze częściowo odbudowany. Jednak po następnym pożarze w 1720 r. został opuszczony na zawsze.
Dziś możemy podziwiać spore ruiny, zachowała się m.in. wieża obronna ze schodami i tarasami widokowymi na każdym piętrze. Zamek wygląda rewelacyjnie przy każdej pogodzie, zaś wstęp na niego jest bezpłatny.

Źródło Hrady.cz.

Ania
Brak komentarzy: