Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 31 stycznia 2012

Brtnicky Hradek w Czechach

Droga leśna do ruin zamku Brtnicky Hradek
Turystyczny Most

Ruiny zamku skalnego Brtnicky Hradek

Ruina zamku skalnego Brtnicky Hradek znajduje się głęboko w lesie, na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, w tzw. Šluknowskim Vyběžku (Cyplu Szluknowskim), niedaleko granicy czesko-niemieckiej, w północnych Czechach. Od niewielkiej wioski Brtniky, koło czeskiego miasteczka Rumburk, wiedzie zielony szlak, zwany Górną Drogą, prowadzący do ruin naskalnego zameczku średniowiecznego. Z ruin tych nie zostało wiele, ale miejsce jest przeurocze. Ja miałam okazję być tam jesienią, więc było trochę deszczowo.

Dziś możemy podziwiać jedynie wydrążone w skale schody i skały na których w XIII-XIV w. istniał zamek pełniący funkcję strażnicy nad przechodzącą poniżej drogą handlową do Łużyc. Prawdopodobnie nigdy nie został ukończony. Później być może znalazł się w rękach rycerzy-rozbójników. Od połowy XV w. zamek był już najprawdopodobniej opuszczony. Warto dodać, że zamek był jednym z kilku skalnych zamków w okolicy, na linii od Krasnej Lipy do Bad Schandau, które miały strzec tego traktu handlowego.

W pobliżu ruin, kilkaset metrów dalej znajduje się drewniana kładka na potoku płynącym przez dolinę leśną, o nazwie Turisticky Most (Most Turystyczny) i pochodzi on już z XIX wieku.


Ania.


Brak komentarzy: