Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 27 stycznia 2012

Ruina zamku Kaltenstejn


„Ruina czeskiego zamku Kaltenštejn”

Na wzgórzu ponad wsią Černa Voda, niedaleko Javornika, w czeskich górach Jesenikach, znajduje się ruina średniowiecznego zamku o nazwie Kaltenštejn. Ruina jest raczej trudna do odnalezienia, mimo, że można polną drogą według dokładnej mapy dotrzeć do niej autem.

Zamek wybudowali wrocławscy biskupi, ale już wkrótce ich przeciwnicy zdobyli i odebrali im zamek. Na szczęście w 1295 roku zamek odkupił od nich książę Bolko I Świdnicki, który oddał zamek biskupom wrocławskim.

Wówczas zamek stanowiła okrągła wieża i budynek mieszkalny, które były otoczone murem obronnym, w którym była też brama wejściowa. Istniało też wtedy już przedgrodzie.

W późniejszych wiekach zamek był często dawany pod zastaw, ale zawsze wracał do biskupów wrocławskich. W 1505 roku zamek został zburzony w związku z wybudowaniem nowej siedziby dla biskupów wrocławskich – czyli pobliskiego Janskiego Vrchu w Javorniku.

Dziś możemy podziwiać ruiny warowni, okrągłą wieżę, fragmenty murów obronnych i budynku mieszkalnego. Ruina jest oczywiście wolno dostępna.


Ania.

Brak komentarzy: