Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 15 stycznia 2012

Sokołowsko w Górach Suchych


Historia tej górskiej miejscowości, położonej niedaleko Wałbrzycha, sięga już czasów średniowiecza. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1357 roku, gdy wieś jest wymieniana łącznie z zamkiem Radosno, oraz jako leżąca przy szlaku handlowym, biegnącym z Czech na Śląsk.
Z kart historii zamku Radosno, do którego przynależała miejscowość Sokołowsko, dowiadujemy się, że oba zostały splądrowane w XV wieku, w czasie wojen husyckich. Odtąd zamek popadł w ruinę. Później, w czasie wojny trzydziestoletniej wieś Sokołowsko, której ludność była protestancka, została zmuszona do przyjęcia katolicyzmu.
W XIX wieku odkryto uzdrowiskowe walory miejscowości i zbudowano tu pierwsze sanatorium do leczenia gruźlicy, założone przez Doktora Brehmera. Wkrótce w Sokołowsku powstało więcej sanatoriów i stało się ono sławne. Miejscowość pełna była parków, altan, fontann i oczywiście kuracjuszy. Powstał nawet teatr oraz liczne hotele i pensjonaty…

Również wielu Polaków tu przyjeżdżało wtedy. W okresie międzywojennym zbudowano tu nawet skocznię narciarską.
Dopiero po 1945 r. wieś otrzymała nazwę Sokołowsko, na cześć lekarza Alfreda Sokołowskiego, który razem z Dr Brehmerem rozwijał życie kurortu i metody leczenia, przedtem było to Gerbersdorf.

Dziś Sokołowsko jest zabytkową miejscowością, możemy oglądać ruiny sanatoriów z XIX wieku, z których np. Sanatorium Brehmera jest w remoncie. Stąd rozchodzą się liczne szlaki, np. w Góry Suche, do ruin zamków Radosno i Rogowiec oraz do Andrzejówki; do Czech w Javori Hory, i dalej… Z cennych zabytków należy wymienić co najmniej kilka:
1. Kościółek Matki Bożej Królowej Świata, w centrum wsi, wzniesiony dla ewangelików w XVII wieku. Obecnie katolicki.
2. Cerkiew prawosławna, pochodzi z XIX wieku, znajduje się w parku. Została ufundowana przez kuracjusza z Rosji dla licznych Rosjan przebywających w uzdrowisku.
3. Ruina Sanatorium Brehmera z 1878 roku.
4. Budynek dawnego obserwatorium z 1876 roku.
5. Budynek Hauptamana, w którym na pocz. XX w. przebywał i tworzył noblista Gerhart Hauptman.
6. Dom Pisarza z XIX wieku, w którym tworzył niemiecki pisarz A. Brachvogel. Chata stanowi przykład sudeckiego budownictwa ludowego tych okolic.

Źródło „Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, Góry Kamienne”


Ania

2 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Witam!
W Sokołowsku byłem niedawno, bardzo krótko, jak już czytałaś na moim blogu. :-)
Szczerze powiem, że nie zachwyciło mnie. Oczywiście położenie rewelacyjne, historia też bardzo bogata, ale obecnie hmmm... wioska jak wioska...
Ale muszę tam wrócić, szczególnie na okoliczne szlaki górskie. :-)
Pozdrawiam.

ikroopka pisze...

A ja Sokołowsko uwielbiam, co nie przeszkadza mi ubolewać nad jego stanem.