Strony

Wyszukiwarka witryny

sobota, 28 stycznia 2012

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech…”

Szlak prowadzący z Głuszycy Górnej do granicy polsko-czeskiej i dalej do Janoviček i Broumova jest bardzo malowniczy, zwłaszcza kiedy trafić na dobrą pogodę i w miarę „zieloną” porę roku.

Spacer zaczyna się na skrzyżowaniu w Głuszycy Górnej, w miejscu gdzie znajduje się ostatni przystanek dla busa. Odtąd trzeba podążać pieszo… Po ominięciu kilku gospodarstw, zaczyna się las. Tuż przed granicą jest oznakowane rozwidlenie, w stronę schroniska „Andrzejówka” (15,5 km) i przejścia granicznego Łomnica-Ruprechticky Spicak (9,15 km, zielony szlak) oraz w stronę Łomnicy (8,85 km, czerwony szlak).
Wkrótce dochodzimy do Przełęczy pod Czarnochem (660 m n.p.m.) i granicy polsko-czeskiej, gdzie są mapy turystyczne i wiata z ławkami.

Po czeskiej stronie wyłaniają się Janovicky, długa, letniskowa wieś. Na jej początku napotykamy pensjonat i restaurację „Penzion Zameček”. Mijamy bardzo ładne widoki, na okoliczne pola i góry. Warto dodać, że prawej stronie, stoi barokowa, kamienna figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena – najpopularniejszego czeskiego świętego, patrona od powodzi.

Dla wytrwałych: można iść dalej, mijając domy we wsi i następnie las, aż dojdziemy do Broumova, z którego można szukać dalszych połączeń do Mezimesti (są one często), gdzie można przekroczyć granicę i dotrzeć busem do Mieroszowa, i dalej do Wałbrzycha…

Trójpański Kamień. Znajduje się podobno tuż przy granicy polsko-czeskiej, głęboko w lesie, przy niebieskim szlaku, prowadzącym z Janoviček. Niestety z powodu braku czasu nie dotarłam do kamienia. Jest na nim wyryta data "1732" a symbolizuje on miejsce styku granic Hrabstwa Kłodzkiego, Ziem Hochbergów (Śląska) i Czech. Na kamieniu są inicjały trzech władców MGVH (MAX GRAFF VON HOCHBERG), JBVS (JOSEF BARON VON STILFRIED), OAB (OTMAR ABBAS BRAUNENSIS).Ania.

Brak komentarzy: