Strony

Wyszukiwarka witryny

sobota, 25 lutego 2012

„Baśniowy zamek Frydštejn, w Czeskim Raju”

Zamek Frydštejn znajduje się w północnych Czechach, w atrakcyjnym turystycznie regionie o nazwie Czeski Raj, leżącym pomiędzy miastami Mlada Boleslav, Turnov a Jicin. W Czeskim Raju co krok, spotykamy zamki, ruiny zamków, pałace, punkty widokowe, miasta skalne, wieże widokowe i przepiękną przyrodę, w tym liczne doliny... Nic dziwnego, że region ten został wpisany na listę geoparków UNESCO.

W sercu Czeskiego Raju, w jego części o nazwie Maloskalsko, niedaleko miasta Turnov, wznosi się na zalesionym, piaskowcowym wzgórzu, ponad wsią Frydštejn, średniowieczny skalny zameczek o takiej samej nazwie. Kształtem i wyglądem przypomina on zamek „wyjęty wprost z baśni”, jest usytuowany w wyjątkowo malowniczej scenerii, a nad okoliczną krainą wznosi się majestatycznie jego wysoka, okrągła wieża.Historia zamku:
Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1383 roku. Zamek został najprawdopodobniej założony przez ród Biberštejnów w pierwszej połowie XIV wieku. Wkrótce zaistniało tu Księstwo Frydstejnskie. Zamek był oblegany w czasie wojen husyckich w 1432 r. – na szczęście bezskutecznie. Wiadomo, że w drugiej połowie XVI w. zamek był już pusty. W 1892 r. zamek został zabezpieczony przed rozbiórką.

Zamek był częściowo wyciosany w skale, dlatego miał konstrukcję piętrową. Miał podgrodzie, bramę wejściową z drewnianym zwodzonym mostem, wewnątrz były mieszkalne pomieszczenia i piwnice, i wielka walcowa wieża wysoka dziś na 15 m (dawniej była wyższa) i o promieniu 9 m oraz druga mniejsza wieża. Na wielką wieżę można było wejść tylko poprzez schody prowadzące z murów obronnych, wejście było na wysokości pierwszego piętra, zaś drzwi do niej ozdabiał gotycki portal.

W pobliżu zamku archeolodzy odnaleźli gotycki kielich oraz duży gotycki klucz.

Ania.

Źródło: Hrady.cz

3 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

witam,
kolejne rewelacyjne miejsce prezentujesz w Czechach. :-)
O tym zamku słyszałem, ale niestety nie byłem, a to chyba nie daleko...
Może już niedługo jednak to nadrobię...
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Witaj, ten zameczek też zauroczył mnie bardzo, byłam tam dwa razy, wiosną i jesienią, zawsze prezentuje się on niesamowicie, więc polecam go tobie o każdej porze roku! Czeski Raj to jakieś 120-130 km od granicy Golińsk-Mezimesti, z tego co pamiętam...

Meg pisze...

...ah jak ja to lubię...miejsce robi wrażenie tajemniczego...szkoda, że tak daleko ode mnie, ale może kiedyś...

Serdeczności!