Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 24 lutego 2012

"Boguszów - dawne miasteczko górnicze koło Wałbrzycha"

Kościół św. Trójcy w Boguszowie

Figura przed kościołem

Epitafia wokół kościoła...

Kapliczka przy kościele...Rynek w Boguszowie...

Ratusz w Boguszowie...

Rynek, w tle kościół św. Trójcy...


Rynek widziany od strony ratusza.

Boguszów-Gorce to miasto złożone z kilku dawnych wiosek: Boguszowa, Gorc, Starego Lesieńca i Kuźnic Świdnickich. Znajduje się ono kilka km od Wałbrzycha, w Sudetach Środkowych, pomiędzy masywami górskimi - Górami Wałbrzyskimi a Górami Kamiennymi. Warto dodać, że wokół miasteczka znajdują się dwie góry: Chełmiec (851 m n.p.m.) i Mniszek (704 m n.p.m.).

Historia samego Boguszowa sięga aż średniowiecza. Była to od początku osada górnicza. Wydobywano tu węgiel kamienny i srebro. W czasach świetności miasta kopalnie dawały rocznie 100 kg czystego srebra. W mennicy wrocławskiej z tego srebra bito monety. W 1554 roku szyby kopalniane strawił wielki pożar. Od XVI w. górnictwo w Boguszowie przeżywało upadek, tak jak i sama miejscowość. W 1625 roku wybuchła tu epidemia, która pochłonęła dużą część ludności, a kilkanaście lat później miasto strawił pożar. Wszystko to działo się w czasie wojny trzydziestoletniej. W XIX w. powstało kilka nowych, prywatnych kopalni, które na nowo działały; zaczęto wydobywać tu także baryt.

Ja, w czasie mojej wycieczki, dotarłam do Boguszowa, gdzie udało mi się obejrzeć dwa cenne zabytki: kościół pw. św. Trójcy i najwyżej położony w Polsce ratusz.

Kościół pw. św. Trójcy, znajdujący się przy rynku pochodzi z lat 1722-23. Wcześniej istniał tu drewniany kościół z 1525 r., ale w 1710 roku spłonął. Był on ufundowany przez miejscowych górników. Dzisiejszy kościół posiada bogate wyposażenie, zaś na zewnątrz są wmurowane w jego ściany, nieliczne zabytkowe epitafia.

Drugim ciekawym obiektem w Boguszowie jest najwyżej położony w Polsce ratusz, na wysokości 591,8 m n.p.m. Pochodzi on z 1731 roku i został zbudowany na miejscu dawnej gorzelni. Ratusz zdobi pięciokondygnacyjna wieża, zwieńczona barokowym hełmem i herb miasta. Wewnątrz ratusza jest cenny zabytkowy gabinet burmistrza, gdzie zachowały się meble z XIX wieku.

Ania.

Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów.


1 komentarz:

Meg pisze...

...nie znam, nie byłam nigdy w żadnym mieście/miasteczku górniczym i przyznaję ten widok mnie zaskoczył...bardzo pozytywnie! Malownicze i gustowne...

Serdeczności!