Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 29 lutego 2012

"Kamień Pomorski i jego zabytki"

Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna w Kamieniu Pomorskim. Katedrę ufundował w 1176 książę pomorski Kazimierz I. Początkowo świątynia była budowana zatem w stylu romańskim, a od XIV - XV wieku już kontynuowano budowę w stylu gotyckim. Od 1535 roku katedra znalazła się w rękach luteranów i pozostała w nich aż do 1945 roku. Niestety w czasie wojny trzydziestoletniej wnętrze katedry zostało zniszczone, i niedługo świątynia otrzymała nowe, barokowe wyposażenie. W 1972 roku ustanowiono ją konkatedrą rzymskokatolickiej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, w 1992 roku przekształcono w archidiecezję.

Wzgórze, na którym dziś stoi kościół p.w. św. Mikołaja, w średniowieczu nazywane było „Żalnik”; już wtedy stał tu ceglano-kamienny kościół cmentarny, który z czasem stał się kościołem filialnym katedry w Kamieniu Pomorskim. Był dostępny dla rybaków, żeglarzy, czyli ludności z przedmieścia, (którzy nie mieli wstępu na mszę w katedrze). W XVI w. zaczęto odprawiać tu nabożeństwa luterańskie. Po II wojnie światowej kościół zamknięto, a później utworzono w nim muzeum. Dopiero w 1994 roku kościół został otwarty dla wiernych, jest to dziś rzymskokatolicki kościół filialny parafii katedralnej. Kościółek św. Mikołaja znajduje się w parku miejskim, na niewielkim wzgórzu; warto dodać, że hełm wieży jest pokryty dachówką w kształcie rybiej łuski.

Kościół pw. św. Mikołaja

Dawna fosa...

Brama Wolińska


Ratusz w Kamieniu Pomorskim

Posąg Światowita na nabrzeżu...

Molo...


Most na Wyspę Chrząszczewską...


Na molo...
Katedra...

Brama Wolińska czyli gotycka brama miejska z XIV wieku. Obecnie mieści się w niej Muzeum Kamieni. W muzeum możemy oglądać dziś niezwykle ciekawe okazy pochodzące z prehistorii bądź z kosmosu. Są tam: gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, skamieniałe kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa oraz ametysty i meteoryt Gibeon.

Brama Wolińska jest jedyną z ośmiu niezachowanych bram miejskich. Na szczycie jest też taras widokowy, z którego widać cały Zalew Kamieński i Wyspę Chrząszczewską oraz Kamień Królewski obok niej, od którego pochodzi nazwa miasta.

Kamień Królewski to granitowy głaz narzutowy o wysokości 3,5 m i obwodzie 20 m. Został on przyniesiony przez lądolód ze Szwecji. Znajduje się on na wodach Zalewu Kamieńskiego i jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Kamienia dotyczą legendy, jedna z nich mówi o powstaniu głazu: gdy wielka ropucha dawno temu nie dawała spokoju mieszkańcom zalewu, słowiański bóg Trzygłów cisnął w nią piorunem i zamienił ją w głaz.

Druga legenda mówi o tym jak kamień dał nazwę miastu:
Po zajęciu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę żeglarzy stojąc na tym „królewskim głazie”. Stąd wzięła się nazwa miasta.

Ania.

Źródło: Wikipedia

5 komentarzy:

Jasna8 pisze...

Bardzo ciekawe zdjęcia Ci wyszły...

wkraj pisze...

Bardzo chcę tam kiedyś pojechać. Rejon wyspy Wolin zawsze mnie fascynował. Również tereny wokół Zalewu Szczecińskiego.

Meg pisze...

...no, niestety do Kamienia Pomorskiego nie trafiłam, czego bardzo żałuję...nasze plany wycieczkowe przesunęły się nieco i Kamień Pomorski się po prostu nie załapał...może kiedyś. Tymczasem podziwiam...Piękny jest!

Serdeczności!

Jacek Kw. pisze...

No.. pięknie.
Ładne zdjęcia... :-)
Kiedyś byłem w tamtych okolicach wracając ze Świnoujścia.
Pzdr.

Refurbished Computer Dealer pisze...

wow nice.