Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 29 lutego 2012

"Kościół romański w Starym Zamku, koło Sobótki"Kościól w Starym Zamku

Obok rynny, jest ukryty romański lew...


Portal z tympanonem: z lewej Matka Boska,

z prawej św. Stanisław


Lew z prawej strony portalu...
Lew z lewej strony portalu...


Kolumny...Lew romański w zewnętrznej ścianie kościoła...Stary Zamek to wieś, położona około 20-25 km na południowy-zachód od Wrocławia, nieopodal Sobótki. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1373 roku. Jednak we wsi jest starszy kościół romański z II poł. XIII wieku. Kościół pw. św. Stanisława, został zbudowany z kamienia, jest też otoczony kamiennym murem.

Św. Stanisław, biskup i męczennik (1030 – 1079)– Stanisław ze Szczepanowa, został biskupem krakowskim, dzięki księciu a potem królowi Polski Bolesławowi II Szczodremu (Śmiałemu). Szybko doszło do konfliktu pomiędzy nimi, gdyż św. Stanisław najprawdopodobniej (wg kroniki Galla Anonima) upominał króla na temat złego traktowania przez niego swych poddanych; po czym został skazany przez króla na obcięcie członków, czyli rąk i nóg. Bardzo szybko rozwinął się kult św. Stanisława w Polsce, którego zabójstwo uznano powszechnie, wśród ludu, za czyn świętokradczy. Św. Stanisław został kanonizowany 8 września 1253 roku.

Wewnątrz zachowało się wiele cennych zabytków; tuż przy wejściu, w kruchcie jest romański portal z dwustronnym tympanonem, na którym od strony zewnętrznej (od wejścia) są płaskorzeźby przedstawiające Matkę Boską i św. Stanisława. Po wewnętrznej stronie drzwi, na tympanonie widnieją płaskorzeźby przedstawiające sceny gloryfikujące św. Stanisława. Na dole portalu, w kruchcie są dwie romańskie rzeźby lwów z granitu. Trzecia taka sama rzeźba jest wmurowana w zewnętrzny mur kościoła (kruchty).

Wewnątrz są też dwie drewniane rzeźby z XV w., przedstawiające św. Stanisława i św. Wacława oraz gotyckie sakramentarium. W kościele są także płyty nagrobne (epitafia).

Podobno, gdzieś w ścianie zewnętrznej kościoła jest wmurowany blok kamienny ze znakiem solarnym X, zapewne został wtórnie użyty do budowy kościoła.Ania.

3 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Witam.
Ciekawy kościółek... :-)
Nigdy jakoś nie miałem okazji go odwiedzić. :-(
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Witam, warto go odwiedzić, jest rzeczywiście ciekawy i niepowtarzalny, zwłaszcza ze względu na ten portal w kruchcie i romańskie lwy, pozdrawiam, Ania.

Lukasz pisze...

Fajny Kościół Romański, wygląda na prawdę klasowo :)