Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 26 lutego 2012

„Sloup v Čechach: zamek, kościół i Modlivy Důl”Kościól św. katarzyny w Sloupie v CzechachFigura Maryjna przy kościele..
Skalny zamek Sloup


Zegar słoneczny...


Modlivy Dul
Kaplica PihelŁawki...
Północne Czechy, okolice Czeskiej Lipy i Novego Boru, Liberecky Kraj.

Kościół pw. św. Katarzyny w Sloupie v Čechach:

Pierwotnie istniał tu kościół drewniany z 1327 roku, który spłonął, a potem był jeszcze kilka razy odbudowywany. Obecna bryła kościoła pochodzi z pocz. XVIII w., zaś wieża została dobudowana dopiero w 1815 roku. Jest to trójnawowa budowla, z wieżą i czterema kaplicami. W szczycie fasady znajduje się rzeźba św. Katarzyny. Wewnątrz, na głównym ołtarzu są rzeźby św. Ludmiły i św. Katarzyny. Przed kościołem stoi Kolumna Maryjna.Zamek skalny Sloup:

Pierwsza pisemna wzmianka o tutejszej wsi pochodzi z 1318 r. Mówi ona o handlowym trakcie z Pragi do Żytawy. Natomiast pierwsza pisemna wzmianka o zamku-strażnicy jest z 1324 roku. Zamek powstał najprawdopodobniej kilkadziesiąt lat wcześniej za przyczyną rodu Ronovcuv, którym podlegały wówczas rozległe okoliczne tereny. Wiadomo, że w czasie wojen husyckich (XV wiek) zamek nie został zdobyty ani uszkodzony. Niedługo potem zamek dostał się w ręce rycerza-rozbójnika Mikeša Panciřa ze Smojna. Jego wyprawy rabunkowe dotarły nawet do Saksoni, dlatego Łużyckie wojsko w 1444 zburzyło zamek w Sloupie w odwecie. Ten niezmorodowany rycerz-rabuś powrócił do swej siedziby i łupił niestety dalej, wraz ze swoimi synami. Dopiero w 1471 roku zamek odkupił ród Berkóv z Duby. W czasie wojny trzydziestoletniej w 1639 roku, zamek był oblegany przez Szwedów i został zdobyty oraz spalony. Nigdy już nie został odbudowany. Zaś pół wieku później uchodził za pustelnię.

Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających (w sezonie). Zamek skalny wznosi się na wysokość 35 m ponad okolicą. Jego wymiary to: długość 100 m , szerokość – 60 m. Wewnątrz były pomieszczenia wyciosane w skale.

Modlivy Důl i skalna kaplica Pihel, koło miejscowości Svojkov i Sloup v Čechach:

Modlivy Důl to nazwa leśnej doliny, niopodal miejscowości Svojkov, koło Sloupa v Čechach. Dawno temu palono tu węgiel drzewny i uzyskiwano smołę – wówczas mówiono na to miejsce Smolny Dół.

Historia tego miejsca sięga czasów sprzed ponad 200 lat. Gdy w Czeskiej Lipie wybuchła w 1772 roku epidemia cholery i dżumy, przybyła z tego miasta piesza pielgrzymka do drewnianej kaplicy wybudowanej tu przed kilku laty, z prośbą do Matki Boskiej o odwrócenie zarazy. W 1836 w piaskowcowej skale, została wyciosana kaplica z łukami gotyckimi, przez Antoniego Wagnera. Wkrótce ustawiono tu posąg Panny Marii Lourdskiej. Obecnie odbywają się tu czasami msze polowe, a wokół są drewniane ławki.

Źródło: Wikipedia i www.liberecky-kraj.cz

5 komentarzy:

Meg pisze...

Witaj,
Przede wszystkim chcę Ci napisać, że Twój blog trafił w me gusta:) Uwielbiam blogi wycieczkowo - podróżnicze. Zatem zaglądać będę. Dziś z braku czasu - zaraz obiadek u teściów - przeleciałam go pobieżnie, ale obiecuję przeczytać i skomentować... cały.

Serdeczności!

wkraj pisze...

Piękne miejsce pokazałaś, muszę sprawdzić, czy już nie byłem w tamtej okolicy, ale i tak o tym zamku wtedy nie słyszałem.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Witam serdecznie, cieszę się, że mój blog ciebie zaciekawił. Zapraszam do przeglądania go w takim razie... Również będę zaglądać na sąsiedniego, twojego bloga... I dodam go wkrótce do ulubionych:)Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Meg pisze...

...najbardziej zachwyca mnie kapliczka, te piękne kute drzwi i kamienne ściany...coś pięknego!

Serdeczności!

Jacek Kw. pisze...

witam,
cóż mogę napisać...
po prostu rewelacyjne miejsce! :-)
Trochę się uzbierało już chyba tych miejsc w tamtym rejonie. Koniecznie muszę tam zajrzeć. :-)
Pzdr.