Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 26 lutego 2012

„Sloup v Čechach: zamek, kościół i Modlivy Důl”

Sloup w Čechach - to miejscowość w północnych Czechach, niedaleko Czeskiej Lipy, w Libereckim Kraju.

Znajdziemy tu ładnie zachowany kościół p.w. św. Katarzyny z XVIII wieku, zbudowany w miejscu pierwszej, drewnianej świątyni z XIV wieku. Przed kościołem stoi kolumna Maryjna.

W miejscowości znajdziemy też wyjątkowy skalny zamek Sloup, wznoszący się na wielkiej skale. Niestety gdy byłam tu zamek był jeszcze nieczynny. Zamek prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku. Wiadomo, że w czasie wojen husyckich (XV wiek) zamek nie został zdobyty ani uszkodzony. Niedługo potem zamek dostał się w ręce rycerza-rozbójnika Mikeša Panciřa ze Smojna. Wkrótce Łużyczanie w 1444 zburzyli zamek w Sloupie. Mimo to rozbójnik zdołał tu powrócić i dalej łupić okolicę. Dopiero w 1471 roku zamek został odsprzedany dalej. W czasie wojny trzydziestoletniej, zamek był oblegany przez Szwedów i został zdobyty oraz spalony. Nigdy już nie został odbudowany.

Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających (w sezonie). Zamek skalny wznosi się na wysokość 35 m ponad okolicą. Jego wymiary to: długość 100 m , szerokość – 60 m. Wewnątrz były pomieszczenia wyciosane w skale.


Kościól św. Katarzyny w Sloupie v Czechach

Figura Maryjna przy kościele..


Skalny zamek SloupZegar słoneczny...Modlivy Dul


Kaplica Pihel...


Ławki...


Z nieopodal położonej wsi Svojkov można się udać na malownicza wycieczkę do Modlivego Dolu; jest to leśna dolina. Gdy w Czeskiej Lipie wybuchła w 1772 roku epidemia cholery i dżumy, przybyła z tego miasta piesza pielgrzymka do drewnianej kaplicy wybudowanej w Modlivym Dole, z prośbą do Matki Boskiej o odwrócenie zarazy. Zaś w 1836 w piaskowcowej skale, została wyciosana kaplica z łukami gotyckimi. Wkrótce ustawiono tu posąg Panny Marii Lourdskiej. Obecnie odbywają się tu czasami msze polowe, a wokół są drewniane ławki. Dziś kaplica nosi nazwę Pihel.

Źródło: Wikipedia i www.liberecky-kraj.cz
Ania.

5 komentarzy:

Meg pisze...

Witaj,
Przede wszystkim chcę Ci napisać, że Twój blog trafił w me gusta:) Uwielbiam blogi wycieczkowo - podróżnicze. Zatem zaglądać będę. Dziś z braku czasu - zaraz obiadek u teściów - przeleciałam go pobieżnie, ale obiecuję przeczytać i skomentować... cały.

Serdeczności!

wkraj pisze...

Piękne miejsce pokazałaś, muszę sprawdzić, czy już nie byłem w tamtej okolicy, ale i tak o tym zamku wtedy nie słyszałem.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Witam serdecznie, cieszę się, że mój blog ciebie zaciekawił. Zapraszam do przeglądania go w takim razie... Również będę zaglądać na sąsiedniego, twojego bloga... I dodam go wkrótce do ulubionych:)Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Meg pisze...

...najbardziej zachwyca mnie kapliczka, te piękne kute drzwi i kamienne ściany...coś pięknego!

Serdeczności!

Jacek Kw. pisze...

witam,
cóż mogę napisać...
po prostu rewelacyjne miejsce! :-)
Trochę się uzbierało już chyba tych miejsc w tamtym rejonie. Koniecznie muszę tam zajrzeć. :-)
Pzdr.