Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 15 lutego 2012

"Tama Les Kralovstvi w Bilej Třemešnej, Czechy"

Bila Třemešna to wieś leżąca w malowniczej krainie zwanej Podzvičinsko, której najwyższym szczytem jest Zvičina (671 m n.p.m.). Północna część Podzvičinska należy do Krkonošské Podhůří czyli Przedgórza Karkonoszy, zaś południowa do Jičinskej Pahorkatiny czyli Pogórza Jičinskiego.

Bila Třemešna jest położona 5 km od miasta Dvůr Kralove Nad Labem. Na północny zachód od wsi znajduje się las, o nazwie Les Kralovstvi. To tu, jest ukryta, pośród lasów, piękna, zabytkowa tama na rzece Łabie, mającej swój początek w Karkonoszach. Została zbudowana w latach 1910-19 i jest jedną z najstarszych tam w Czechach. Jest ona nazywana potocznie Těšnovska Přehrada albo Les Kralovstvi (Las Królestwo).


Tuż przy niej jest też wodna elektrownia, która produkuje energię elektryczną. Ponadto tama ma za zadanie chronić całą okolicę przed ewentualną powodzią. Tama w latach 60-tych XX wieku została wpisana na listę zabytków techniki w Czechach.

Przez tamę prowadzi asfaltowa droga. Można zaparkować obok auto i przejść się po zabytkowej zaporze, zrobić ładne zdjęcia, zwłaszcza przy dobrej pogodzie.

Ania.

3 komentarze:

wkraj pisze...

Wygląda prawie jak zamczysko. Bardzo ciekawa architektura. Byłem niedaleko, ale nie wiedziałem o istnieniu takiego miejsca. Może kiedyś jeszcze tam wrócę?

Ania27 pisze...

Rzeczywiście, wygląda niczym zamczysko, nie pomyslałam o tym:) Jest ładna.

Jacek Kw. pisze...

Witam.
Ciekawe miejsce, ja w tamtych rejonach jeszcze nigdy nie byłem :-(
Skojarzenie z zamkiem - super, a tama rzeczywiście warta odwiedzenia.
Pozdrawiam.