Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 16 lutego 2012

"Żegocina koło Bochni, Małopolska"

Ołtarz główny i belka tęczowa...

Kościół w Żegocinie nocą...


Kapliczka we wsi...


Napis na cokole figury św. Floriana


Figura św. Floriana


Żegocina to wieś w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim. Liczne znaleziska z okresu neolitu w Żegocinie i okolicy świadczą o osadnictwie prehistorycznym na tych terenach. Przypuszcza się, że osada Żegocina została założona już przez Wierzbiętę w czasach Bolesława Krzywoustego, w I poł. XII wieku. Warto dodać, że w czasie najazdu wojsk szwedzkich w XVII wieku, w pobliskiej wsi Kamionnej rozegrała się zwycięska bitwa oddziałów Lubomirskiego ze Szwedami. Dziś jest tam obelisk upamiętniający to wydarzenie.

Pierwotnie istniał tu kościół drewniany, który ufundował w 1293 r. dziedzic Żegociny i pobliskiej Łąkty – Zbigniew Żegota Toporczyk herbu Topór. Wokół kościółka były tzw. soboty - podcienia oraz wolnostojąca dzwonnica.

Do XIX wieku kościół dotrwał podniszczony na tyle, że postanowiono go zburzyć i zbudować następny. Nowy, kamienny kościół pw. św. Mikołaja, został ukończony w 1895 r.

Wnętrze kościoła dzisiaj:

ołtarz główny przedstawiający figurę Serce Pana Jezusa z umieszczoną powyżej figurą św. Mikołaja, po bokach figurami św. Kazimierza i błogosławionego Szymona z Lipnicy Murowanej;

oraz belka tęczowa z dwoma figurkami gotyckimi pochodzącymi z poprzedniego kościoła, przedstawiające Pana Jezusa na Krzyżu, Matkę Boską i św. Jana.


Ambona z figurą św. Michała Archanioła pochodzi również ze starego kościoła;

W kaplicy od strony zachodniej jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej .

Oraz kilka figur przedstawiających m.in. Matkę Boską i Jezusa.

Na placu przed kościołem stoi nowa figura przedstawiająca św. Floriana, ufundowana w 1993 roku.


Ania.

Brak komentarzy: