Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 29 marca 2012

„Historia miasta Novy Jičin, Czechy”

Wieza koscioła NMP
Žerotinski Zamek


Dziedziniec zamkowy...

Fragment murów obronnych...


Rynek w Novym Jicinie pod wieczór...


Pomnik pary tancerzy...
Novy Jičin – to zabytkowe miasto położone we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Z jego nazwą wiąże się następująca legenda: Dawno temu, córka właściciela pobliskiego zamku - Starego Jičina, stanęła tu, gdzie dzisiaj jest miasto, w obronie chłopca, który został zaatakowany przez niedźwiedzia. Ją z kolei uratował znajdujący się w pobliżu pasterz, który został później jej mężem. Dziewczyna nazywała się Jitka. Podobno nazwa miasta pochodzi od jej imienia…

Najstarsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1313 roku, gdy król Jan Luksemburski nadał miastu prawo do pobierania cła. Pierwotnie istniała nieopodal – pod zamkiem Stary Jičin – osada, uważana za poprzedniczkę miasta. Warto dodać, że przebiegał przez nią bursztynowy szlak handlowy i inne ważne drogi…

Na pocz. XIV wieku właścicielem miasta stał się Vok z Kravař, spokrewniony z bogatym rodem Benešoviców, którzy z kolei w tamtych czasach mieli w posiadaniu rozległe majątki i ziemie na Morawach. To właśnie z tych czasów pochodzi zamek w mieście, zwany później Žerotinskim, a także kamienne mury obronne (poprzednio miasto ogradzały ziemne wały...)

W XVI w. zamek i miasto przeszły w ręce rodu Žerotinów, to właśnie wtedy przebudowano gotycki zamek w stylu renesansowym. Po pożarze miasta w 1503 roku, drewniane domy na rynku zastąpiono kamienicami. W XVI w. miasto przeżywało swój rozkwit gospodarczy; warzono tu piwo, produkowano tkaniny.

Gdy miasto wzbogaciło się na świetnie prosperującej produkcji tkanin, mieszkańcy w 1558 roku wykupili zamek i miasto, które stało się wolnym miastem, podległym tylko Czeskiej Koronie. W 1620 roku miasto uzyskało nawet na niedługi czas status miasta królewskiego.


W 1621 roku miasto spłonęło. W 1623 roku wybuchła epidemia. W 1624 roku miasto przeszło w ręce jezuitów, wskutek przegranych walk protestanckich mieszkańców z katolicką władzą cesarską. W rękach zakonu jezuitów pozostało do 1773 roku. W 1634 roku Szwedzi napadli na miasto i je splądrowali.


Po pożarze w 1768 roku, kamienice w rynku odrestaurowano w stylu klasycystycznym. W 1773 roku zakon jezuitów został zniesiony, a cesarzowa Maria Teresa ogłosiła Novy Jicin miastem wolnym. W latach 40-tych XIX wieku powstała linia kolejowa przebiegająca przez miasto. Miasto nadal dobrze się rozwijało i prosperowało.

Od 1938 roku do 1945 roku miasto było częścią Niemiec. W tym czasie miasto nie zostało ani raz zbombardowane.

Dziś możemy podziwiać pięknie zachowany rynek, zamek położony tuż obok, kościół NMP przy rynku i malownicze kamieniczki wokół rynku. Jest tez od groma innych zabytków, np. Baszta, Teatr, kosciół pw. Najswiętszej Trójcy, Hiszpańska Kaplica, i inne...

Žerotinski Zamek – pierwotnie stał tu gotycki kamienny zamek, zbudowany w 1380 roku przez Voka z Kravař; na pocz. XV wieku został rozbudowany, w XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym. W 1558 roku przestał być siedzibą władzy, gdyż miasto wykupiło się i stało się miastem wolnym. W zamku mieści się dziś Muzeum Novojičinska.

Ania.

Tekst na podstawie strony: www.novy-jicin.cz4 komentarze:

Meg pisze...

...ależ uroczo!

Serdeczności!

wkraj pisze...

To miasto mam w planach na ten rok, ale dopiero w sierpniu się wybieram w tamte rejony. Ładnie tam, czysto, zamek odnowiony, będzie mi się podobało.
Pozdrawiam

Jacek Kw. pisze...

Dawno temu byłem w tym miasteczku, ale tak dawno, że mogę napisać -> że nie byłem ;-)
Bardzo ładnie, zresztą to chyba typowe dla czeskich miasteczek. :-)
Może też w tym roku się w tamte okolice udam...
Pozdr.

Ania27 pisze...

Dziękuję:) Pozdrawiam, Ania.