Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 6 marca 2012

"Zamek Hazmburk, Czechy Północne"

Zamek Hazmburk stoi na wzniesieniu, należącym do łańcucha górskiego o nazwie Czeskie Średniogórze, w północnych Czechach. Pobliskie miasta to Litomerice i Roudnice nad Labem.

Według kroniki Dalimila (pierwszej kroniki napisanej w języku czeskim, na pocz. XIV wieku), na stożkowatym wzniesieniu, już w IX wieku istniało grodzisko słowiańskie.

Zaś wczesnogotycki zamek powstał w XIII wieku. Był on nazywany wówczas Klapy. W 1335 roku zamek przeszedł w ręce czeskiego rodu Zająców., którzy dokonali jego rozbudowy, m.in. też o podgrodzie. Zamek otrzymał nową nazwę Hasenburk, później przekształconą w Hazmburk. Nazwa zaczerpnięta została z języka niemieckiego – „Hase” to zając, również takowy znajdował się w herbie rodu Zająców.

Zamek Hazmburk z oddali...

Czarna Wieża...

Biała wieża...Widok z Białej Wieży...


Na szczycie wzniesienia...

Czeskie Średniogórze...
Stożkowate wzniesienia...

W czasie wojen husyckich zamek nie został zdobyty ani uszkodzony. Już w końcu XV w. stracił on na znaczeniu, zaś w 1586 roku był już wzmiankowany jako pusty.

Do dziś najlepiej zachowały się dwie wieże: niższa, okrągła zwana Czarną i wyższa, prostokątna, zwana Białą. Nazwy ich pochodzą stąd, że Biała została zbudowana z jasnego piaskowca, a Czarna z ciemnego bazaltu. Możemy podziwiać dziś także fragmenty trzech bram, budynków mieszkalnych, muru obronnego, i oczywiście niesamowite krajobrazy ze szczytu góry.

Panoramy obejmują liczne wzniesienia przypominające wyglądem stożki wulkaniczne. Są one niemałą atrakcją Czeskiego Średniogórza, gdyż takie nie występują nigdzie indziej w Czechach. Przy dobrej pogodzie widać widać też np. ruinę zamku Koštalov.

Ania.
Źródło – „Za strašidly na hrady a zamky” – P. David, V. Soukup.

8 komentarzy:

Jacek Kw. pisze...

Witam.
Aniu, kolejne niesamowite miejsce prezentujesz. Na prawdę super. :-)
Bardzo klimatyczne...
A jakie krajobrazy..., prawie jak na Lanzarote (wulkany) ;-)
Pozdrawiam serdecznie

wkraj pisze...

Bardzo lubię zamki, Czeskie szczególnie. Ten jest bardzo malowniczo jest położony. Troszkę przypomina nasz w Chęcinach.
Pozdrawiam

ZielonaMila pisze...

Fantastyczne miejsce, piękne krajobrazy. Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Cześć Jacek:) Dzięki:)Okolice Czeskiego Śródgórza są właśnie takie piękne i bogate w liczne zabytki, naprawdę warto się tam wybrać! I niedaleko jest stąd do Czeskiej Szwajcari! Sama bym chętnie jeszcze raz pojechała! Jest jeszcze tam tyle do odkrycia!
Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Ania27 pisze...

Witaj! Ja też bardzo lubię czeskie zamki, niegdyś je namiętnie odwiedzałam, wszystkie które mi się udało spotkać na mojej drodze. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do tej pasji.
Część niestety w czasach, gdy nie miałam jeszcze cyfrówki! Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Ania27 pisze...

Witaj! Takie tam są właśnie urocze krajobrazy, w tym Czeskim Śródgórzu... Warto odwiedzić tamte strony! POzdrawiam, Ania.

Meg pisze...

...istotnie nie sposób nie zgodzić mi się z opinią poprzedników...Oglądając Twoje piękne migawki zdjęciowe dostrzegam, że warte jest na pewno zobaczenia "na żywo"...może kiedyś...

Serdeczności!

Ania27 pisze...

Witaj Meg, zamek jest wyjątkowy, warto go obejrzeć na własne oczy:) Robi duże wrażenie, wznosząc się majestatycznie ponad całą okolicą... Pozdrawiam serdecznie, Ania.