Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 4 kwietnia 2012

"Zabytkowy pałac w Roztoce, na Dolnym Śląsku"

Kosciół pw. sw. Stanisława Biskupa

Wejscie do kaplicy cmentarnej i domy we wsi...


Widok na pałac ze strony koscioła...


Pomnik Jana Pawła II obok koscioła...
Pałac w Roztoce...


Most prowadzący do pałacu...
Drugi most - po przeciwległej stronie

Rzeka Nysa SzalonaStaw przypałacowy...


Roztoka to wieś położona na Dolnym Śląsku, kilka km na południe od miasta Jawor i kilka km na północ od Dobromierza. Przez wieś przepływa rzeka Nysa Szalona.

Są tu dwa ładne zabytki, z których najcenniejszy jest pałac, otoczony również parkiem. Został on zbudowany przez hrabiego Hochberga w XVI wieku, w stylu renesansowym. Jednak w 1720 roku pałac został przebudowany w stylu barokowym. Ostatni większy remont przeprowadzono w 1953 roku, w ostatnich latach w pałacu były też przeprowadzane drobne prace konserwatorskie.

Budynek pałacu jest czteroskrzydłowy i trzykondygnacyjny, z wieżą z tarczami zegarowymi i wewnętrznym dziedzińcem. Pałac jest otoczony fosą (obecnie suchą), przez którą z obu stron prowadzą do wejścia kamienne, ozdobione mosty. Nad drzwiami są kartusze herbowe.

Wewnątrz zachowały się fragmenty pierwotnego wystroju, np. marmurowe kominki, portale drzwiowe, boazerie… Jednak ten wystrój zastąpił później barokowy wystrój.

Do pałacu należały też tzw. oficyna pałacowa, czyli zabudowania gospodarczo-folwarczne oraz niegdyś piękny park, w którym można było oglądać barokowe budowle ogrodowe.

Dziś pałac jest zamknięty i otoczony płotem, być może ktoś mógłby udostępnić klucze i wpuścić zwiedzających do środka, ale jest to tylko niepewna informacja z jednego z forów w internecie… Mnie zabrakło czasu aby to sprawdzić…

Warto dodać, że przed pałacem, obok stawu, jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który pochodzi z 1860 roku. Pierwotnie był zbudowany jako ewangelicki, obecnie jest katolicki. Jest to budowla kamienno-ceglana, w stylu neoromańskim, z wieżą. Wewnątrz jest chrzcielnica z XVIII w., drewniane figury z XVIII w., w krypcie pod posadzką są sarkofagi Hochbergów.

We wsi jest jeszcze ruina kościoła śś. Piotra i Pawła, do której nie udało mi się dotrzeć. Kościół pochodził z XVI wieku i stał na miejscu jeszcze starszego kościoła z pocz. XIV w. Później został przebudowany w stylu barokowym, ale w 1945 roku został zniszczony, i już nigdy nie został odbudowany.Ania.

Tekst na podstawie „Słownika Geografii Turystycznej Sudetów”.


9 komentarzy:

ZielonaMila pisze...

Super zdjęcia, obiekt ładnie się prezentuje. Bardzo lubią odwiedzać takie miejsca. Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Dziękuję, pałac w rzeczywistości jest bardzo ładny, pozdrawiam, Ania.

wkraj pisze...

Lubię takie obiekty. Pałac jest ogromny, w sumie jeszcze dość dobrze zachowany. Przywrócić mu dawne piękno - to wymaga bogatego mecenasa, a są przykłady w kraju, że można i takie duże obiekty odnowić. Szkoda, że zamknięty.
Pozdrawiam

Meg pisze...

...rzeczywiście piękny pałac...i szkoda, bardzo szkoda, że dla zwiedzających zamknięty...

Wesołych Świat!

Serdeczności!

Ania27 pisze...

Witaj Meg:) Mam nadzieję, że pałac kiedyś będzie udostępniony dla zwiedzających, chyba wewnątrz jest bardzo ładny... Sama go widziałam wewnątrz ale to było lata temu - byłam tam wtedy z wycieczką i niewiele pamiętam. Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt!!!

Ania27 pisze...

Tak, najważniejsze, ze pałac dobrze "się trzyma"! Może doczekamy się kiedyś jego renowacji... Pozdrawiam, Ania.

Anonimowy pisze...

Pałac w Roztoce można pooglądać :) Wystarczy udać się do pana, który sprawuje nad nim nadzór. Z tego co wiem nie przesiaduje w pałacu cały czas. Jego dom jest położony kilkaset metrów od pałacu :) Wystarczy podpytać ludzi w wiosce i na pewno pokierują. Pozostaje tylko kwestia tego, czy pałac można będzie oglądnąć od ręki czy konieczne jest umówić się wcześniej :)

Ania27 pisze...

Dzięki za cenne informacje, pamiętam, że kiedyś też można było zamówić oprowadzanie, gdyż byłam tam przed laty z wycieczką. Pozdrawiam, Ania.

Anonimowy pisze...

Witryna jest świetnie zrobiona: przejrzysta,
klarowna i miła w odbiorze

my website: moderowany