Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 15 kwietnia 2012

„Średniowieczny Zamek Helfenburk, zwany też Hradkěm u Uštěka, Czechy”

Zamek Helfenburk, zwany też Hradkiem u Uštěka znajduje się w północnych Czechach, niedaleko Usti nad Labem. Zamek ten jest ukryty na niskim wzgórzu, głęboko w lesie. Prowadzi do niego kilka szlaków z różnych stron.

Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1375 roku gdy zamek jest już na pewno ukończony. Wtedy należał on do arcybiskupa Jana Očka z Vlašimia, po jego śmierci zamek znalazł się w rękach arcybiskupa Jana z Jenštejna, który dokonał rozbudowy zamku. Wtedy powstał mur obronny. Po jego śmierci w 1400 roku, zamek znalazł się w rękach arcybiskupów praskich, w których pozostawał do roku 1431.

Potem warownia znalazła się w prywatnych rękach. Ale już w XV w. zaczął tracić na znaczeniu i popadać w ruinę. Dopiero w latach 1887-89 pewien niemiecki klub miłośników takich zabytków, odrestaurował ruinę i udostępnił zamek wraz z wieżą dla turystów.Niestety po II wojnie światowej zamek ponownie został zapomniany. Dopiero w 1966 roku zainteresowało się nim muzeum w pobliskim mieście Litoměřice, którego pracownicy zaczęli przeprowadzać na zamku prace konserwatorskie.

Dzisiaj możemy za darmo podziwiać zamek, tylko dominująca nad zamkiem wieża jest otwierana nie zawsze (np. w weekendy, w sezonie…).

Ania.

Źródło – „100 nejkrasnějšich hradů, zamků a zřicenin – do kapsy” – Jiři Růžička.

Brak komentarzy: