Strony

Wyszukiwarka witryny

sobota, 14 kwietnia 2012

"Zamek Książ, na Dolnym Śląsku"
Rzezby wokół zamku...Kotki...


Tarasy...

Stary Ksiąz


Fot. Ania.

Zamek Książ to trzeci co do wielkości po Malborku i Wawelu zamek w Polsce. Znajduje się on w granicach miasta Wałbrzych, w Książańskim Parku Krajobrazowym. W rzeczywistości jest położony tuz za miastem…

Pierwotnie istniała warownia w średniowieczu, wzniesiona w latach 1288-1292 przez Bolka I – księcia świdnicko-jaworskiego, na miejscu jeszcze starszego, drewnianego grodu. Po śmierci księżnej Agnieszki w 1392 roku, zgodnie z zawartą wcześniej umową, zamek przeszedł pod panowanie czeskie. Dopiero w 1509 roku został oddany pod zastaw rodowi Hochbergów. Ci wykupili dobra lenne i zamek stał się wolną własnością dziedziczną ich rodu. W trakcie wojny trzydziestoletniej zamek kilkakrotnie był niszczony.

Został odbudowany w stylu barokowym w latach 1705-32. Również w latach 1908-23 został przebudowany przez księcia von Pless, zaś w latach 1907-1943 zamek Książ był siedzibą słynnej księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, zwanej księżną Daisy. Z powodu kłopotów finansowych rodziny Hochbergów od lat 20-tych XX wieku, zamek zaczął popadać w ruinę. W 1941 roku zamek został własnością III Rzeszy. A po wojnie zamek został zniszczony przez wojska radzieckie. Od 1956 roku były tu przeprowadzane prace konserwatorskie.

Do zamku należą jeszcze:
1. szereg budynków,
2. mury obronne z basztami, tarasami i mostami;
3. pawilon parkowy
4. brama główna i parkowa
5. park – założenie romantyczne z XVIII-XX wieku
6. stadnina koni
7. ruina romantyczna zamku Stary Książ z 1794 roku

Warto dodać, że przez zamek przebiega zielony szlak – Szlak Zamków Piastowskich.

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli Księżna Daisy – angielska arystokratka (1873-1943), która wyszła za mąż za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Gdy po ślubie zamieszkała w zamku Książ, nie była z tego zadowolona. Podobno panowała tu sztywna atmosfera, a wnętrza zamkowe były w nienajlepszym stanie. Wkrótce za jej udziałem powstał angielski ogród wokół zamku. Księżna organizowała też bale charytatywne, na których sama śpiewała. Ufundowała także sierociniec, przychodnię dla pracujących matek i szkołę dla biedniejszych dziewcząt. W 1923 roku księżna rozwiodła się z Hansem Hochbergiem. W czasie I wojny światowej pomagała wszystkim rannym żołnierzom w szpitalu polowym, niezależnie od tego jakiej byli narodowości. Wysyłała apele aby lepiej traktowano jeńców wojennych. W czasie II wojny światowej pomagała wysyłać paczki żywieniowe więźniom w obozie Gross-Rosen. Nigdy nie pogodziła się z wojennymi działaniami Adolfa Hitlera, zmarła wysiedlona z Książa przez nazistów, w willi w Wałbrzychu, w wieku 70 lat, w 1943 roku.

Ania.

Źródło-Wikipedia.

Brak komentarzy: