Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 6 kwietnia 2012

„Żnin – semafor i gotycka baszta na rynku oraz kościół św. Floriana”W Żninie, małym miasteczku, w województwie kujawsko-pomorskim, w rynku, możemy obejrzeć oryginalny, zabytkowy semafor, który wskazuje miasta partnerskie dla Żnina.

Również na środku rynku stoi symbol miasta – gotycka baszta, pochodząca z około 1445 roku. To w niej mieści się obecnie Muzeum Ziemi Pałuckiej. W wiekach średnich mieścił się w niej ratusz. Pierwotnie baszta miała pięć kondygnacji, ale po pożarze w XVII wieku zostało ich tylko cztery. W XVIII w. na wieży pojawił się zegar i dzwon z datą kolejnego pożaru miasta „1751”, wizerunkiem św. Wacława i herbem miasta. Wieża stanowiła także dobry punkt obserwacyjny i schronienie dla ważnych dokumentów miejskich. Nie posiadała jednak funkcji obronnych. Dziś w wieży mieści się muzeum, z ekspozycją poświęconą dziejom Żnina od pradawnych czasów...

Będąc w Żninie, warto zwrócić jeszcze uwagę na kościół gotycki pw. św. Floriana, położony niedaleko rynku. Obecna bryła pochodzi z XV wieku i została wzniesiona na miejscu poprzedniego romańskiego kościoła. Ściany zawierają bloki kamienne starszej budowli. W XVIII w. świątynia została przebudowana, a wieża powstała dopiero w XX w. – ma przypominać wyglądem barokową. Wewnątrz jest wyposażenie z końca XVIII wieku i barokowe sklepienia. Na belce tęczowej jest ciekawa grupa pasyjna z pocz. XVI w.


1 komentarz:

wkraj pisze...

Ale tam pusto o tej porze roku. Zdjęcia ładnie kadrowane.
Pozdrawiam