Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 29 czerwca 2012

„Muzeum Regionalne w Bestwinie”

Muzeum Regionalne im. Księdza Zygmunta Bubaka we wsi Bestwina, która leży 4,5 km od Czechowic-Dziedzic i 12,5 km na północ od Bielska-Białej, w Małopolsce.
Muzeum powstało w 1993 roku, dzięki Towarzystwu Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Od tej pory zostały tu zgromadzone zbiory związane z historią okolicy; w muzeum znajduje się siedem izb z regionalnymi wystawami, są to: Wozownia, Sala Narzędzi Rolniczych, Józefowa Izba, Piykno Izba, Izba Sakralna, Pracownia Dziejów Wsi, Tkactwo. Dodatkowo na podwórzu zgromadzono kilkanaście starych uli oraz kapliczkę z figurką św. Ambrożego, który jest patronem pszczelarzy.
1.    W Wozowni znajdziemy dawne powozy, sanie i narzędzia z dawnej stajni.
2.    W Józefowej Izbie możemy obejrzeć stary piec do wypieku chleba i kuchenne przybory.
3.    W Piykno Izba stoi stare łóżko, malowane skrzynie i komody, a także stroje ludowe i rząd świętych obrazów wiszących nad łóżkiem.
4.    W Izbie Sakralnej możemy oglądać ciekawe eksponaty z dawnego, drewnianego kościoła w Bestwinie, który przetrwał do 2 poł. XVI w. oraz z kolejnego, murowanego kościoła.
Ania.


4 komentarze:

ZielonaMila pisze...

Interesujące miejsce i fantastyczna relacja. Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Dzięki, mnie też zauroczyło:)

Anonimowy pisze...

Bardzo miło, że nasze muzeum zostało zauważone... Małe sprostowanie, Bestwina to wieś małopolska w woj. śląskim ;) Górny Śląsk to tereny na północ od Wisły.
Pozdrawiam Sławek

Ania27 pisze...

Witam, błąd już sprostowałam, dziekuję. Muzeum odwiedziłam w 2009 roku, bardzo mi sie podobało:) Pozdrawiam, Ania.