Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 22 czerwca 2012

"Zamek Linhartovy, Czechy"

Linhartovy to wieś graniczna, rzeczka Opavica płynąca przez wieś wytycza granicę polsko-czeską. Po drugiej stronie są polskie Lenarcicie. Linhartovy są położone 4,5 km na południe od Města Albrechtice i kilkanaście km na północny-zachód od większego miasta Krnova (Karniowa).

 Zdjęcia zamku z 2008 roku...

Zamek stoi tuż przy granicy polsko-czeskiej. Wcześniej była tu warownia gotycka, która powstała po 1377 r., była wzmiankowana w 1410 roku. W latach 30-tych XVI w. została przebudowana w stylu renesansowym tworząc obecny, czteroskrzydłowy zamek. Później, pod koniec XVII w. został on przebudowany w stylu barokowym.

W 1943 r. w zamku znajdował się niemiecki szpital wojenny, jednak rok później wybuchł tu pożar, następnie w 1947 r. w czasie wielkiej wichury zamek został poważnie uszkodzony.

Od 2001 r. zamek należy do Města Albrechtice i był stopniowo odnawiany, a od niedawna jest też udostępniony dla zwiedzających. Znajduje się w nim kilka wystaw stałych i czasowych, w tym np. wystawa poświęcona chrześcijaństwu na tych terenach (Osoblazsko, Albrechticko) czy wystawa poświęcona żandarmerii lub maszynom do szycia, a także wystawa prezentująca historię zamku. W przy zamkowym parku znajduje się ciekawostka: pomnik przyrody - stary dąb z XIII wieku, liczący sobie około 850 lat!

Ania.
Brak komentarzy: