Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 21 czerwca 2012

"Skalny zamek Adršpach, renesansowy zamek i Skalne Miasto..."

Na pierwszym zdjęciu widok na Adršpasskie Skalne Miasto z drogi w Adršpachu Dolnym, prowadzącej do ruin skalnego zamku Adršpach (około 800 m na południowy-zachód od wsi). Był to gotycki zameczek wzniesiony pod koniec XIII w. Gdy na pocz. XV w. rycerze-rabusie z adršpasskiego zamku zaczęli napadać na śląskie miasta, rycerstwo śląskie zmówiło się, odkupiło zamek i w 1447 r. zburzyło go całkowicie, po czym skalny zameczek nigdy już nie został odbudowany.
Zamek chroniły podwójne wały i fosa, na podgrodziu były pomieszczenia gospodarcze. We wschodniej części zamku był na samotnym skalnym bloku ustawiony budynek mieszkalny.
Mnie niestety nie udało się ostatnio dotrzeć do zamku, ponieważ było właśnie po wiatrołomie i skończyło się na obejrzeniu tablicy informacyjnej na początku zalesionego staro - zamkowego wzgórza (681 m  n.p.m.), na którym się one znajdują. Za to udało mi się ujrzeć piękne widoki na skały znajdujące się wokół…

Dalej, jest kilka ujęć na zielonkawo-błekitne Jeziorko Szmaragdowe, utworzone po dawnym kamieniołomie piaskowca, znajdujące się w obrębie Skalnego Miasta.

Już w skalnym mieście jest też ukryty, pośród skał, wysoki na 16 m, Wielki Wodospad, utworzony w wyniku spiętrzenia wód rzeki Metuji.

Renesansowy zamek w Adršpachu Dolnym został założony w XVI wieku. Jest to dwupiętrowa, prostokątna budowla, z pięcioboczną wieżą.

Ania.
 Widok w stronę zamku sklanego w Adrspachu...
 Po drodze jest linia kolejowa...
 Adrspasskie Skały...
 Ryciny obrazujące zamek...

 Efekty wiatrołomu...

 Szmaragdowe Jeziorko w Adrspasskich Skałach... Różne skały w Skalnym Mieście...
 Wielki Wodospad - ma 16 metrów wysokości...

 Zimowy widok z Góry Krzyżowej na zamek renesansowy w Dolnym Adrspachu...
 Zamek renesansowy w Dolnym Adrspachu...
 Dawna gospoda...
 Renesansowy zamek...
Brak komentarzy: