Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 5 czerwca 2012

„Zamość – Perła Renesansu”

Zamość to miasto położone na Roztoczu, w województwie lubelskim. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy”. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ratusz – znajduje się na Rynku Wielkim. Zbudowany został na przełomie XVI/XVII wieku. Jest perłą architektury renesansu. Później był przebudowywany w stylu manierystyczno-barokowym. Schody przed ratuszem dobudowano w XVIII w. Zdobi go 52- metrowa wieża z zegarem, z której codziennie – w sezonie o 12.00 w południe można usłyszeć hejnał zamojski. Rozlega się on na trzy strony świata, ponieważ według legendy, hetman Jan Zamoyski – założyciel Zamościa, nakazał trębaczowi nie grać w kierunku Krakowa, gdzie była siedziba króla Zygmunta III Wazy, z którym miał konflikt polityczny.

Rynek Wodny – to jeden z trzech Rynków w Zamościu, obok Rynku Wielkiego i Rynku Solnego. Mieściły się przy nim kamienice najbogatszych mieszkańców miasta. Znajduje się tu jedyna na Starym Mieście fontanna ze świetlną iluminacją.

Hetman Jan Zamoyski – ur. w 1542 roku, zm. w 1605 r., założyciel Zamościa. Studiował w Paryżu, potem był rektorem akademii padewskiej. Od wczesnych lat interesował się polityką. Po powrocie do kraju został wybrany sekretarzem króla Zygmunta II Augusta. Po jego śmierci był przeciwny magnaterii, która chciała zaoferować tron polski Habsburgom. Poparł wybór Anny Jagiellonki na króla Polski i przydania jej za męża Stefana Batorego, który, gdy został królem Polski, mianował go kanclerzem wielkim i hetmanem wielkim koronnym. Stał się on prędko jednym z  najbogatszych magnatów w Polsce. Po śmierci Stefana Batorego pomógł Zygmuntowi III Wazie w zdobyciu tronu polskiego. Wkrótce jednak stanął w opozycji do króla, który chciał uczynić z Rzeczpospolitej monarchię absolutną poprzez przymierze z Habsburgami. W 1580 roku założył miasto Zamość. Utworzył też Ordynację Zamojską, którą zarządzało po nim kolejno piętnastu ordynatów i która przetrwała do 1944 r. W 1595 r. założył Akademię Zamojską.

 Wieża ratusza na Rynku Wielkim...
 Dzień Flagi...
 Trębacz grający hymn zamojski o 12.00...
 Ratusz...

 
 Dzień Flagi, 2 maja 2012 roku...
 Dorożki w Zamościu...
 Pomnik hetmana Jana Zamoyskiego, załozyciela Zamościa...

 Kamienice na Starym Mieście...
 Rynek Wodny i fontanna, raj dla dzieci w upalne dni...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – obchodzony jest dnia 2 maja, w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. Tego dnia są organizowane różne akcje i manifestacje patriotyczne w Polsce. Również w Zamościu na Rynku Wielkim, spotkałam obchody tego święta, ustanowionego w 2004 roku.

Ania.

Źródło - Wikipedia3 komentarze:

wkraj pisze...

Twoimi zdjęciami przywołałaś bardzo miłe wspomnienia. Bardzo chętnie bym tam jeszcze raz wrócił.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Cieszę się, w takim razie:) I pozdrawiam.

Jacek Kw. pisze...

Wspaniałe miasto... :-)
Niestety nigdy nie miałem okazji tam być, ale wg. mnie to jeden z najładniejszych rynków w Polsce. :-)
Pzdr.