Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 12 czerwca 2012

„Zespół klasztorny o.o. franciszkanów w Horyńcu Zdroju i życie św. Brata Alberta”

 
Dawna fosa...
Zespół klasztorny o.o. franciszkanów
Wnętrze kościoła...Kruchta...


Figurka św. Alberta
Mapa szlakiem św. Brata Alberta

W Horyńcu Zdroju, położonym w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, blisko granicy z Ukrainą, znajduje się zabytkowy zespół klasztorny o.o. franciszkanów. O jego historii informuje tablica ustawiona nieopodal:

„Zespół klasztorny o.o. franciszkanów. Składa się z barokowego kościoła i klasztoru, pochodzących z lat 1757-58. Zostały wzniesione dzięki fundacji Telefusa, założonej w roku 1703. Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, jest jednonawowy z węższym prezbiterium, zakrystią i o murach o grubości 2-2,5 m. Do kościoła przylega budynek klasztorny z wieżą dzwonniczą.
W czerwcu, w dniu św. Antoniego, odbywa się tu doroczny odpust. Zespół mimo obronnego charakteru przechodził różne koleje losu. Ostatnio odrestaurowano go w latach 1949-56. Wokół kościoła rosną piękne pamiątkowe lipy, jesiony, klony i graby.”
Przed kościołem stoi tablica informacyjna z mapą przedstawiającą szlak prowadzący śladami świętego Brata Alberta. Na mapie są zaznaczone pustelnie w okolicy Horyńca, które zakładał dla braci i sióstr należących do nowo powstałych zgromadzeń albertynów w 1888 roku. Są to m.in. wsie: Prusie, Monastyr i Brusno.
Święty Adam Chmielowski – tak się nazywał Brat Albert. Dużą cześć życia poświęcił na niesienie pomocy biednym.
W 1863 r. wziął udział w Powstaniu Styczniowym. Wkrótce został ranny w bitwie i stracił lewą nogę.
Zajmował się też malarstwem i był autorem 61 obrazów olejnych, 22 akwareli i 15 rysunków, które znajdują się obecnie w różnych muzeach.
W 1880 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Starej Wsi. Później, z powodu ciężkiej depresji zrezygnował i następnie wstąpił do zakonu franciszkanów. Wkrótce rozpoczął działalność na rzecz ubogich i bezdomnych, w Krakowie. Założył Zgromadzenie Braci Albertynów i Zgromadzenie Sióstr Albertynek.    25 grudnia 1916 roku zmarł w wieku 71 lat, na raka żołądka. 22 czerwca 1983 roku, papież Jan Paweł II, ogłosił Brata Alberta błogosławionym – było to w czasie mszy na krakowskich Błoniach. Zaś dnia 12 listopada 1989 r. podczas kanonizacji w Rzymie, ogłosił go świętym.
Warto dodać, że 13 czerwca 1896 r. Brat Albert spotkał w czasie odpustu w kościele franciszkanów w Horyńcu, bł. siostrę Bernardynę Marię Jabłońską, która pod wpływem rozmowy z Bratem Albertem wstąpiła do Zgromadzenia Albertynek. Na pamiątkę tego zdarzenia w niszach przed wejściem do kościoła umieszczono figurki przedstawiające ich.

Ania.
Źródło – Wikipedia
4 komentarze:

wkraj pisze...

Byłem bardzo dawno, z przyjemnością obejrzałem.

Jacek Kw. pisze...

Lubię takie miejsca...
Zawsze staram się je nie pomijać w moich podróżach. :-)
Pzdr.

ZielonaMila pisze...

Fantastyczny wpis, piękne zdjęcia. Okolice Horyńca są piękne. Wybieram się do tego miasteczka więc bardzo się cieszę, że trafiłem na ten wpis. Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Witam:) Mnie też się podobały, dzięki:) Pozdrawiam, Ania.