Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 5 sierpnia 2012

„Mieroszów i droga do granicy polsko-czeskiej…”

Mieroszów położony jest mniej więcej na północnej granicy Kotliny Broumovskiej. Od południowego zachodu miasto to styka się z granicznymi Ścianami Mieroszowskimi, od północy z Masywem Lesistej, a od północnego wschodu z Górami Suchymi. Leży kilkanaście kilometrów na południe od Wałbrzycha, tuż przy granicy polsko-czeskiej, na Dolnym Śląsku. W najbliższej okolicy znajdują się dwa przejścia graniczne: w Golińsku i turystyczne w Łącznej.

Ważniejsze zabytki w miasteczku to kościół p.w. św. Michała Archanioła, usytuowany tuż przy Rynku. Pierwotna świątynia w tym miejscu, była wzmiankowana już w 1356 r., ale została spalona w czasie wojen husyckich w XV w. Obecna bryła prawdopodobnie pochodzi z pocz. XVII w. i była kilkukrotnie przebudowywana w stylu barokowym. 

W rynku znajdziemy stare, zabytkowe kamienice. W jednej z nich mieści się obecnie ratusz. Pochodzi ona z XVII w. Nieopodal niej jest zabytkowa kamienica z XVIII w., która posiada bardzo ładną, ozdobną elewację barokową. Na środku rynku stoi też pomnik upamiętniający 670-tą rocznicę uzyskania praw miejskich przez Mieroszów 1326-1996.

Ulica w Mieroszowie
 
 Bocianie gniazdo przy jednej z ulic...

 Rynek

 Tablica pamiątkowa
 Drogowskaz w rynku
 Zabytkowa kamienica z 1734 r.
 Kościół w Mieroszowie


 Droga do granicy, prowadzi w lewo
 Drewniane wiaty na skraju lasu...

 Na granicy...

 Bufet w Czechach...

 Kościół w Zdonovie
 Plebania...
 Pręgierz w Zdonovie...

Z rynku w Mieroszowie prowadzi szlak do przejścia turystycznego w Łącznej - Zdoňovie. Dawniej można było przez to przejście jedynie przejechać na rowerze bądź przejść na piechotę, ale teraz przemyka tędy mnóstwo aut osobowych, które korzystają z tego skrótu prowadzącego do Adrszpaskich Skał. Droga prowadzi pośród domów, a potem przez las, po drodze można odpocząć na ławkach pod drewnianymi wiatami. Odległość od rynku w Mieroszowie do przejścia granicznego to 3,5 km i około 30-40 minut spacerem. Tuż za granicą, po lewej stronie, na wolnym powietrzu jest mały bufet, gdzie można napić się zimnego piwa bądź skosztować smażonego sera z frytkami.      

Gdyby pójść dalej, dotrze się do Zdoňova – wsi, wzmiankowanej już w średniowieczu. Znajdziemy tu gotycki kościół Najświętszej Trójcy z XIV wieku, który około 1600 roku został przebudowany w stylu renesansowym. Przed kościołem jest kamienny pręgierz datowany na 1668 r. oraz kamienna rzeźba św. Józefa przy budynku plebani. Schodząc niżej napotykamy jeszcze kilka figur, w tym trzy sceny Ukrzyżowania.

Ania.
Źródło – Słownik geografii turystycznej Sudetów, nr 8.2 komentarze:

wkraj pisze...

Miasteczko z klimatem. Lubię takie zagubione miejsca w pobliżu przejść granicznych. Stanowią fajną bazę wypadową do zwiedzenia południowych sąsiadów.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

To prawda, miasto jest atrakcyjniejsze poprzez to, że graniczy z Czeską Republiką:) Przyciąga turystów i jego urokliwa okolica również:) Ania.