Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 26 sierpnia 2012

„Pałac w Bagieńcu, koło Świdnicy”

Bagieniec to nieduża wieś położona niedaleko Świdnicy, na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu zabytkowy pałac, zachowany w całości, położony na półwyspie, pomiędzy stawami. Pałac przeszedł wstępny remont.
Powstał w XVI w. jako renesansowy zamek i siedziba rodu von Rohnau. Bagieniec stanowił ich własność w XIV w. i następnie od XVI w. ponownie.
W latach 1633-1754 zamek i wieś należały do rodu von Luck.
Od 1754 r. wieś znalazła się w rękach rodu von Zedlitz. To właśnie Zedlitzowie przebudowali zamek w pałac w stylu barokowym.
W 1790 roku Bagieniec wraz z pałacem odwiedził, przebywający w pobliskich Cierniach (koło Świebodzic) niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe.
W początku XX w. pałac przebudowano w stylu neorenesansowym. Po 1945 r. pałac został opuszczony i popadł w ruinę.
Do wejścia prowadzi zabytkowy, kamienny most, pochodzący z XVIII w., zaś za pałacem jest park, założony już w XVI w.
Dziś wstęp do pałacu jest zabroniony, o czym informuje nas tabliczka, iż jest to teren prywatny. Można go jednak podziwiać z niewielkiej odległości. Malowniczo prezentuje się kamienny most i bryła pałacu słabo widoczna pomiędzy drzewami… Pałac otacza dużo drzew, zaś przy głównej drodze we wsi, przebiegającej tuż przy pałacu są też dwa stawy rybne…
Ania.
Źródło - Słownik geografii turystycznej Sudetów.3 komentarze:

wkraj pisze...

Ładnie położony, szkoda, że nie można dokładniej go obejrzeć.

Ola pisze...

ładne, urokliwe i nostalgiczne nieco miejsce


życie & podróże
gotowanie

Anonimowy pisze...

Byłem tam dzis nic się zmieniło. Rusztowani rozłożone wokół pałacu ale budowlancoe nie ma. Miejscowi mowia ze należy palac do rodziny Niki Laudy.