Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 15 sierpnia 2012

„Szczawno Zdrój, uzdrowisko na Dolnym Śląsku”

Szczawno Zdrój jest uzdrowiskiem położonym w Górach Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, na Dolnym Śląsku. Miejscowość ta graniczy z Wałbrzychem. Występują tu wody lecznicze bogate w szczawy wodorowęglanowo - sodowo - wapniowo - magnezowe.

Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o istnieniu tutaj źródeł wód leczniczych pochodzą już z XIII w. Natomiast z 1221 r. pochodzi wzmianka zawarta w Księdze Henrykowskiej, mówiąca o istnieniu tutaj wsi książęcej.

Na pocz. XX w. przy renowacji ujęć odkryto studnie wykonane z belek uszczelnionych iłem, które są datowane na I-II w. p.n.e.

Pierwsza Pijalnia Wód Mineralnych powstała w 1820 roku, lecz spłonęła w 1893 r. Składała się ona z dużej hali ze studnią po środku, zaś wodę wydobywano szklanym czerpakiem umocowanym na długim kiju. Pod koniec XIX wieku znane  już były źródła: „Młynarz”, „Mieszko” i „Dąbrówka”, później odkryto jeszcze „Martę”.

W 1894 r. oddano do użytku nowy budynek Pijalni Wód Mineralnych. Nowa pijalnia była trzypiętrowym, drewniano-murowanym budynkiem z ujęciem źródła wody w piwnicy, którą to wodę pompowano ręczną pompą tłokową .do szklanego zbiornika umieszczonego nad podłogą pijalni, skąd spływała grawitacyjnie do kurków.

Niestety ta Pijalnia spłonęła w nocy z dnia 20/21 listopada 1992 r. Została jednak wiernie zrekonstruowana i oddana do użytku w 1996 roku.

Dodatkowo w skład zabudowań uzdrowiskowych wchodzą też m.in.: teatr i muszla koncertowa. Zaś w drzewach powyżej, jest malowniczo położona wieżyczka…

Ania.
 Deptak w Szczawnie Zdroju
 Wejście do Parku Zdrojowego
 Wieżyczka w Parku Zdrojowym Pijalnia Wód Mineralnych


Źródło – „ekomuzeum wokół Trójgarbu, Trójgarb 2009” i Wikipedia.

2 komentarze:

wkraj pisze...

Jedna z ładniejszych pijalni w kraju i piękna hala spacerowa. Też byłem pod urokiem tego miejsca.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Rzeczywiście, miejsce jest przepiękne, pozdrawiam, Ania.