Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 9 września 2012

"Litomyśl - zabytkowe miasto w Czechach"

Litomyśl to zabytkowe miasto w Czechach, w Kraju Pardubickim, położone około 50 km na południowy-wschód od Hradca Kralove.

 Kościół pijarów
 Renesansowy zamek


Najstarsza pisemna wzmianka o Litomyślu pochodzi z Kroniki Kosmasa, który opisując granice księstwa (państwa) rodu Slavnikovců, wzmiankuje, że w 981 roku istniał tutaj  gród obronny i zamek Slavnikovců, założony przez Lutomysla. Ten zamek graniczny, znajdował się przy ważnej handlowej drodze łączącej Czechy i Morawy. Już w 995 roku ziemie te, wraz z zamkiem, znalazły się w rękach Przemyślidów. Wkrótce przy zamku powstał klasztor benedyktynów. W 1259 roku Litomyśl uzyskał od króla Przemysława Ottokara II prawa miejskie. W połowie XIV w. utworzono tutaj biskupstwo i założono klasztor augustianów. W 1428 roku Litomyśl i zamek zostały zaatakowane, zdobyte i zniszczone przez husytów, którymi dowodził Jan Žižka. Po wojnach husyckich biskupstwo przestało istnieć. Później, w miejscu, gdzie stał ten pierwotny zamek, w 1567 roku Vratislav z Pernštejna zbudował nowy, czworoboczny zamek renesansowy, w stylu włoskim, z dziedzińcem wewnątrz, zdobiony bogato sgraffitem, którego jest tu ponad 8 tysięcy, oraz arkadami.
W XVIII wieku w zachodnim skrzydle zamkowym utworzono teatr, który przetrwał do dziś. Od 1962 roku zamek stanowi narodową pamiątkę, a od 1999 roku znajduje się, wraz z historycznym centrum Litomyśla, na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ania.

Źródło – 100 hradů a zamků, P. Dvořaček, Městske Pamatkove Rezervace - P. Dvořaček,

1 komentarz:

Jacek Kw. pisze...

Piękne... uwielbiam czeskie miasteczka...
Jeszcze mnie w Litomyślu nie było. :-)
Ale pewnie już niedługo...
Pzdr.