Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 3 września 2012

"Na Wielkiej Sowie, w Górach Sowich"

Góry Sowie są częścią Sudetów Środkowych. Znaleziska archeologiczne świadczą o przebywaniu tu człowieka już w neolicie. U podnóża  Gór Sowich szły ważne szlaki handlowe już w średniowieczu. Wiele wsi w regionie, które powstały już w XIII wieku, istnieje do dziś. W XIX wieku nastąpił rozwój turystyki w górach. Zaczęto wyznaczać szlaki i drukować wydawnictwa informacyjne. Powstały też pierwsze schroniska dla turystów. 
  
 Tablica informacyjna w Walimiu
 Widok ze szlaku na Walim...
 Szlakiem na szczyt Wielkiej Sowy...
Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – to najwyższy szczyt Gór Sowich. Na szczycie stoi kamienna wieża widokowa z 1906 roku. Pierwotnie nosiła nazwę Wieży Bismarcka, a potem w 1981 r. nadano jej imię Mieczysława Orłowicza, polskiego krajoznawcy. Roztacza się z niej przy dobrej widoczności piękna panorama na Karkonosze, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Broumovske Stěny…
Warto dodać, ze wcześniej istniała tu drewniana wieża widokowa z 1886 roku, która przetrwała jedynie do 1904 roku.Schronisko turystyczne „Sowa” (900 m n.p.m.) – pochodzi z 1897 r. W okresie międzywojennym zostało rozbudowane. Po wojnie w budynku otworzono Dom Wczasowy „Marysieńka”, obecnie jest ponownie schroniskiem turystycznym.Schronisko „Orzeł” (875 m n.p.m.) – położone trochę niżej niż „Sowa”, przy tej samej trasie, prowadzącej z Wielkiej Sowy do Przełęczy Sokolej.  Obok są dwa wyciągi narciarskie. Schronisko powstało w 1931 roku. Od 1992 roku znajduje się w rękach prywatnych.

Ania.

Źródło - Wikipedia

Brak komentarzy: