Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 27 listopada 2012

„Jedlina Zdrój – uzdrowisko na Dolnym Śląsku”


Jedlina Zdrój jest położona na Dolnym Śląsku, niedaleko Wałbrzycha. Znajduje się ona pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich a Gór Sowich.

Źródła z wodą mineralną odkryto tu już w XVI w. W 1723 roku Jedlina została uzdrowiskiem. W 1737 r. zbudowano pierwszą pijalnię wód mineralnych i Dom Zdrojowy. W 1836 roku powstał nowy Dom Zdrojowy. Do 1945 r. nazywała się Bad Charlottenbrunn, na cześć Charlotty von Seher-Thoss, założycielki uzdrowiska i pani w pobliskim pałacu w Jedlince. 

Na początku XX w. Jedlina Zdrój była znanym uzdrowiskiem z szeroką działalnością kulturalną i rozrywkową. Spokój i cisza, lesista, okolica i zdrowe powietrze przyciągały licznych kuracjuszy… W okresie międzywojennym funkcjonowało tu 6 hoteli i około 30 pensjonatów. Po II wojnie światowej uzdrowisko na długie lata zamarło. Dopiero w latach 90-tych wznowiono działalność uzdrowiska na dobre. Jedlina słynie z leczniczych wód mineralnych, leczących dolegliwości takie jak: różne schorzenia górnych dróg oddechowych oraz nerwice. Dodatkowo jest tu trochę ciekawych atrakcji sportowych, takich jak: tor saneczkowy czy Park Linowy.

 
 Kościół z 2 poł. XIX w. 

 Grota Maryjna przy deptaku uzdrowiskowym...
 W części uzdrowiskowej - Charlotta pod parasolką:)

 Dom Zdrojowy i główny plac...

 Początek trasy rekreacyjnej...
 Park Bukowy 

 Altana...

 Słoneczna Polana


 Tajemniczy kamień w lesie...
 Punkt widokowy przy asfalcie i panorama...

 Pijalnia Wód Mineralnych i Dom Zdrojowy

Drugi kościół w Jedlinie Zdroju.

Wokół części uzdrowiskowej miejscowości Jedlina Zdrój znajduje się Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno-Rekreacyjny (Trasa Relaksacyjna). Ta piesza trasa wiedzie przez Park Bukowy, który został założony w XIX w. Idąc dalej szlak prowadzi na wzgórze Rzepisko (560 m n.p.m.), gdzie po drodze mijamy drewnianą altanę, i Słoneczną Polanę, dalej wchodzimy głęboko w las, gdzie spotykamy tajemniczy kamień z wyrytym napisem, (cytatem z Biblii): „Oto stoję u drzwi i kołaczę”. Idąc dalej, dochodzimy przez las do drogi asfaltowej, a potem dochodzimy do punktu widokowego położonego przy niej, skąd roztacza się piękna panorama na Jedlinę Zdrój i okoliczne góry. Szlak prowadzi dalej poprzez wzgórza: Kobiela (587 m), Dłużyca (578 m) i Leśniak (565 m), aż do kościoła p.w. św. Trójcy. Można jednak zejść wcześniej do miejscowości, gdzie pętla się zamyka w części uzdrowiskowej. Warto dodać, że w Jedlinie są też dwie inne trasy spacerowe: Trasa Promenada Słoneczna i Trasa Czarodziejska.
Ania.

Źródło – Wikipedia i Słownik geografii turystycznej Sudetów.

2 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Ciekawe i ładne miasteczko... kiedyś byłem, ale baaardzo dawno temu...
pora je sobie przypomnieć.
Miałaś piękną pogodę i piękne zdjęcia wyszły. :-)
Bardzo ładna foto-prezentacja.
Pzdr.

Ania27 pisze...

Dzięki:) Jest urocze nawet zimą, byłam też kiedyś:) Warto odwiedzić:) Pozdrawiam, Ania.