Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 12 grudnia 2012

„O wieży rycerskiej i kościele św. Marcina w Żelaźnie”


Żelazno to wieś położona w Kotlinie Kłodzkiej, nad rzeką Białą Lądecką.

Wieś ta jest jedną z najstarszych wsi w Kotlinie Kłodzkiej, została założona już w XIII wieku. Przez Żelazno, podobnie jak przez Lądek Zdrój, przebiegała Solna Droga, będąca ówcześnie ważnym traktem handlowym, prowadzącym z Czech do Krakowa.

 Kościół św. Marcina i św. Jan
 Wieża rycerska z końca XIV wieku
 U wejścia do kościoła...

 Krużganki po wewnętrznej stronie muru kościelnego

 Wnętrze kościoła św. Marcina
 Barokowa ambona

 I chrzcielnica...
 Ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Marcina

 Kościół z zewnątrz...
 Rzeźba Chrystusa we wnęce w murze przykościelnym


 Św. Jan Nepomucen
 Rzeka Biała Lądecka
 Przystanek PKS-u ozdobiony malowidłami i opisem historii wsi...
Wieża rycerska w Żelaźnie.
Żelazno było wsią rycerską, to właśnie dlatego możemy podziwiać tu do dziś jedną z nielicznych zachowanych na Dolnym Śląsku, wież rycerskich. Pochodzi ona z końca XIV wieku, lecz była przebudowywana na przełomie XVII/XVIII wieku. Jest to budowla czterokondygnacyjna, na każdej z nich są dwa pomieszczenia. W wieży są też szczelinowe strzelnice.

Wieża taka była zbudowana zamiast zamku. Przyczyną był nakaz księcia bądź króla, który zakazywał budować niekiedy umocnione warownie, aby taki rycerz nie mógł urosnąć we władzę w okolicy. Mógł wznieść tylko wieżę o charakterze obronnym.

Obecnie wieża ta  została odnowiona, dobudowano np. dach. Miło więc popatrzeć na tak zadbany zabytek. Warto dodać, że wieże rycerskie występują jeszcze w kilku wsiach, np. w Starej Łomnicy (Kotlina Kłodzka), Pastuchowie (koło Świdnicy), Sędziszowej (koło Świerzawy), czy Siedlęcinie (koło Jeleniej Góry).

Naprzeciw wieży wznosi się kościół p.w. św. Marcina Biskupa. Jest to ciekawy obiekt sakralny, podobne są jeszcze w Krosnowicach i Starym Wielisławiu. Prawdopodobnie są to średniowieczne kościoły obronne. Są otoczone owalnym murem, po którego wewnętrznej stronie znajdują się krużganki wypełnione licznymi epitafiami oraz poprzecinane nowszymi, barokowymi kaplicami i bramami.

Kościół pochodzi z XV wieku, był przebudowywany w XVII i XVIII wieku, w stylu barokowym. Wewnątrz jest cenne wyposażenie, np. na lewo od ołtarza głównego jest gotyckie wnękowe sakramentarium z wyrzeźbioną głową Chrystusa. Dalej jest gotycka drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem z lat 1480-90. Jest też bogato zdobiona, drewniana ambona z 1777 roku, która jest dziełem Michała Klahra oraz chrzcielnica z 1760 roku i drewniane ołtarze z około 1750 roku.

Warto dodać, że przed kościołem stoi barokowa figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena. 


Ania.

Źródło - Słownik geografii turystycznej Sudetów.

Brak komentarzy: