Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 13 grudnia 2012

„Panorama z wieży ratuszowej w Świdnicy”Niedawno udostępniono dla zwiedzających nową wieżę ratusza w Świdnicy. Wieżę tę odbudowywano do 5 marca 2012 roku, kiedy dźwig wciągnął ostatecznie na jej szczyt dwie części hełmu. Dziś można wjechać windą na 10 piętro aby z poziomu zegarowego podziwiać panoramę miasta. Kolejny poziom z tarasem widokowym będzie najprawdopodobniej otwarty dopiero wiosną, gdy polepszą się warunki pogodowe. Ale i tak warto jest wjechać zimą na wieżę ratusza, aby podziwiać przez szybę i zza ogromnych wskazówek zegara, przepiękne widoki. Miasto wygląda zupełnie jak z lotu ptaka. Z wieży widać panoramę całej Świdnicy, a także dalsze krajobrazy, np. Góry Sowie czy Ślężę.
 Katedra świdnicka...


 W tle wieża ciśnień... Wieża ratusza...
Przez długie wieki, począwszy od średniowiecza, było kilka wież ratuszowych w Świdnicy, lecz wszystkie spotykał podobny, smutny los. Zazwyczaj płonęły one w pożarze miasta, zaś ostatnia wieża pochodząca z 1765 roku, zawaliła się pod siebie 5 stycznia 1967 roku, wskutek nieudolnie przeprowadzanej rozbiórki przyległych do niej budynków. Najnowsza odbudowa trwała około dwa lata (2010-2012 rok). A efekt końcowy jest wspaniały i zachwycający, z pewnością wieżę należy ująć na 100% w planie wycieczki po ŚwidnicyJ


Ania. 


3 komentarze:

Kris Beskidzki pisze...

Można zwiedzać wieżę, by mieć takie warunki do zdjęć jak u Ciebie?
Super ciekawy post.
Pozdrawiam.;)

Postaraj się wyłączyć potwierdzenia obrazkowe. Zabiera to sporo czasu, a niekiedy trudno te hieroglify odczytać. :)

Ania27 pisze...

Tak, można zwiedzać wieżę, przez cały rok. Wiosną będzie jeszcze czynny zewnętrzny taras widokowy, który zimą jest oblodzony i zamknięty ze względów bezpieczeństwa. To dopiero będą widoki!
:)

Ania27 pisze...

Więcej informacji na stronie http://wieza.swidnica.pl/pl/