Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 29 czerwca 2012

„Muzeum Regionalne w Bestwinie”

Muzeum Regionalne im. Księdza Zygmunta Bubaka we wsi Bestwina, która leży 4,5 km od Czechowic-Dziedzic i 12,5 km na północ od Bielska-Białej, w Małopolsce.
Muzeum powstało w 1993 roku, dzięki Towarzystwu Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Od tej pory zostały tu zgromadzone zbiory związane z historią okolicy; w muzeum znajduje się siedem izb z regionalnymi wystawami, są to: Wozownia, Sala Narzędzi Rolniczych, Józefowa Izba, Piykno Izba, Izba Sakralna, Pracownia Dziejów Wsi, Tkactwo. Dodatkowo na podwórzu zgromadzono kilkanaście starych uli oraz kapliczkę z figurką św. Ambrożego, który jest patronem pszczelarzy.
1.    W Wozowni znajdziemy dawne powozy, sanie i narzędzia z dawnej stajni.
2.    W Józefowej Izbie możemy obejrzeć stary piec do wypieku chleba i kuchenne przybory.
3.    W Piykno Izba stoi stare łóżko, malowane skrzynie i komody, a także stroje ludowe i rząd świętych obrazów wiszących nad łóżkiem.
4.    W Izbie Sakralnej możemy oglądać ciekawe eksponaty z dawnego, drewnianego kościoła w Bestwinie, który przetrwał do 2 poł. XVI w. oraz z kolejnego, murowanego kościoła.
Ania.


poniedziałek, 25 czerwca 2012

„Nad Jeziorem Mietkowskim, Dolny Śląsk”

Jezioro Mietkowskie jest położone około 25 km na południowy-zachód od Wrocławia i około 20 km na północny-wschód od Świdnicy. Jest największym jeziorem zaporowym na Dolnym Śląsku, utworzone na rzece Bystrzycy. Jest też położone na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, który zaczyna się tu, a kończy we wrocławskiej Leśnicy. Na jeziorze utworzono tamę o dł. 3,2 km , i wys. 17 m.

Latem można wypocząć zwłaszcza na plaży w Borzygniewie, gdzie znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych, w którym można podobno wypożyczyć łodzie, żaglówki oraz kupić coś do picia lub jedzenia. Nic dziwnego, że w sezonie letnim plaża pełna jest spragnionych słońca, kąpieli i relaksu, miejscowych i przyjezdnych wczasowiczów. Ponadto panują tu też świetne warunki do orzeźwiającego żeglowania bądź windsurfingu…

Na zdjęciach - plaża w Borzygniewie.

Ania.sobota, 23 czerwca 2012

„Schronisko „Zygmuntówka” i Przełęcz Jugowska w Górach Sowich”

Schronisko „Zygmuntówka” to jedyne zachowane z trzech poniemieckich schronisk w okolicy Przełęczy Jugowskiej. Jest położone na wys. 805 m n.p.m., na stoku Rymarza, w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, w Sudetach Środkowych.
 Sowa na Przełęczy Jugowskiej...


  Skręt do "Zygmuntówki"
 Owce i barany przy schronisku... Rozwidlenie szlaków...

 Wokół schroniska...
 W dole "Bukowa Chata"...


Schronisko zostało założone w 1938 roku przez Towarzystwo Sportów Zimowych w Bielawie, a nazywało się wtedy „Henkelbaude”. Schronisko jest murowano-drewniane, wzorowane na schroniskach tyrolskich. Tuż obok schroniska jest rozwidlenie szlaków w różne strony, m.in. na Wielką Sowę, czy Kalenicę. Warto dodać, że na Kalenicy jest metalowa wieża widokowa, zaś na Wielkiej Sowie kamienna, poniemiecka wieża. Poniżej „Zygmuntówki”, pod Rymarzem, znajduje się  przy szlaku kolejny górski budynek, drewniana „Bukowa Chata”. A przy schronisku „Zygmuntówka” pasą się liczne owce i barany, które chodzą też na pobliską łąkę za budynkiem
 Miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, ponieważ wydaje się być położone „na końcu świata” i rzeczywiście tak można się tam poczuć… Wokół kręcą się kury wysiadujące na środku zagrody jaja, obojętne koguty, rozleniwione koty, przyjezdne psy – niegroźne, i… barany białe, czarne, owce, owieczki, które są całkiem oswojone i nawet niektóre chętnie pozują turystom do zdjęć… jednym słowem pełna sielanka…
Droga dla pieszych turystów do „Zygmuntówki” prowadzi w dół, z pobliskiej Przełęczy Jugowskiej, przez las, zaś spacer trwa około 10 minut; A na samej Przełęczy Jugowskiej są ławeczki dla zmęczonych turystów, i tablice informacyjne oraz kilka rozchodzących się w góry szlaków, w tym, np. na Wielką Sowę.
Ania.


piątek, 22 czerwca 2012

"Zamek Linhartovy, Czechy"

Linhartovy to wieś graniczna, rzeczka Opavica płynąca przez wieś wytycza granicę polsko-czeską. Po drugiej stronie są polskie Lenarcicie. Linhartovy są położone 4,5 km na południe od Města Albrechtice i kilkanaście km na północny-zachód od większego miasta Krnova (Karniowa).

 Zdjęcia zamku z 2008 roku...

Zamek stoi tuż przy granicy polsko-czeskiej. Wcześniej była tu warownia gotycka, która powstała po 1377 r., była wzmiankowana w 1410 roku. W latach 30-tych XVI w. została przebudowana w stylu renesansowym tworząc obecny, czteroskrzydłowy zamek. Później, pod koniec XVII w. został on przebudowany w stylu barokowym.

W 1943 r. w zamku znajdował się niemiecki szpital wojenny, jednak rok później wybuchł tu pożar, następnie w 1947 r. w czasie wielkiej wichury zamek został poważnie uszkodzony.

Od 2001 r. zamek należy do Města Albrechtice i był stopniowo odnawiany, a od niedawna jest też udostępniony dla zwiedzających. Znajduje się w nim kilka wystaw stałych i czasowych, w tym np. wystawa poświęcona chrześcijaństwu na tych terenach (Osoblazsko, Albrechticko) czy wystawa poświęcona żandarmerii lub maszynom do szycia, a także wystawa prezentująca historię zamku. W przy zamkowym parku znajduje się ciekawostka: pomnik przyrody - stary dąb z XIII wieku, liczący sobie około 850 lat!

Ania.
czwartek, 21 czerwca 2012

"Skalny zamek Adršpach, renesansowy zamek i Skalne Miasto..."

Na pierwszym zdjęciu widok na Adršpasskie Skalne Miasto z drogi w Adršpachu Dolnym, prowadzącej do ruin skalnego zamku Adršpach (około 800 m na południowy-zachód od wsi). Był to gotycki zameczek wzniesiony pod koniec XIII w. Gdy na pocz. XV w. rycerze-rabusie z adršpasskiego zamku zaczęli napadać na śląskie miasta, rycerstwo śląskie zmówiło się, odkupiło zamek i w 1447 r. zburzyło go całkowicie, po czym skalny zameczek nigdy już nie został odbudowany.
Zamek chroniły podwójne wały i fosa, na przedgrodziu były pomieszczenia gospodarcze. We wschodniej części zamku był na samotnym skalnym bloku ustawiony budynek mieszkalny.
Mnie niestety nie udało się ostatnio dotrzeć do zamku, ponieważ było właśnie po wiatrołomie i skończyło się na obejrzeniu tablicy informacyjnej na początku zalesionego staro - zamkowego wzgórza (681 m  n.p.m.), na którym się one znajdują. Za to udało mi się ujrzeć piękne widoki na skały znajdujące się wokół…

Dalej, kilka ujęć na zielonkawe jeziorko po dawnym kamieniołomie piaskowca, znajdujące się w obrębie Skalnego Miasta.

Ukryty, pośród skał, jest wysoki na 16 m, Wielki Wodospad, utworzony w wyniku spiętrzenia wód rzeki Metuji.

Renesansowy zamek w Adršpachu Dolnym, został założony przez Adama Bohdaneckeho z Hodkova w latach 1577-80 .Później jego majątek – w tym zamek – został skonfiskowany przez Albrechta z Valdštejna. Jest to dwupiętrowa, prostokątna budowla, z pięcioboczną wieżą.

Ania.
 Widok w stronę zamku sklanego w Adrspachu...
 Po drodze jest linia kolejowa...
 Adrspasskie Skały...
 Ryciny obrazujące zamek...

 Efekty wiatrołomu...

 Jeziorko w Adrspasskich Skałach... Różne skały w Skalnym Mieście...
 Wielki Wodospad - ma 16 metrów wysokości...

 Zimowy widok z Góry Krzyżowej na zamek renesansowy w Dolnym Adrspachu...
 Zamek renesansowy w Dolnym Adrspachu...
 Dawna gospoda...
 Renesansowy zamek...