Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 18 czerwca 2013

„Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich”

Głęboko, w lesie, ponad miejscowością Janowice Wielkie, która jest położona nieopodal Jeleniej Góry, nad rzeką Bóbr, znajdują się dobrze zachowane ruiny zamku średniowiecznego Bolczów. Z Janowic Wielkich, do których można też dotrzeć łatwo pociągiem, (gdyż większość z nich zatrzymuje się na tutejszej stacji PKP) prowadzą dwa szlaki w kierunku ruin. Ja wybrałam żółty, który wiedzie przez las, Doliną Janówki, która jest niewielkim potokiem górskim. W pewnym momencie dochodzi z gór zielony szlak i skręca stromo pod górę – na zamek. Nie jest to duża odległość, więc po dziesięciu minutach wspinaczki byłam już na szczycie góry, podziwiając wolno dostępne ruiny zamku.

Około 1370 roku wieś Janowice, która powstała najprawdopodobniej w XIII wieku, została własnością rycerza Mikołaja Bolcze, który miał zbudować zamek na wzgórzu ponad nią. Zamek pełnił funkcję strażnicy nad okolicznymi kopalniami. Od końca XIV wieku zamek przechodził z rąk do rąk, a trakcie wojen husyckich, w 1433 roku, został zniszczony. Później zamek odbudowano, lecz w 1645 roku został doszczętnie spalony przez Szwedów. Odtąd pozostawał w już ruinie.

W XIX wieku romantyczne ruiny stały się ważną atrakcją turystyczną okolicy. Wówczas zrekonstruowano częściowo walące się mury zamku, a nawet zbudowano na górze zamkowej schronisko turystyczne, które przetrwało do II wojny światowej.

Dziś możemy podziwiać i zwiedzać malowniczo położone ruiny tego zamku. A do Janowic Wielkich najlepiej wrócić zielonym szlakiem, co zajmuje tylko około 30 minut.

Można też pójść w drugą stronę niebieskim lub zielonym szlakiem, aby dotrzeć do serca gór Rudaw Janowickich, po drodze napotykając takie atrakcje jak: skały Krowiarki, Starościńskie Skały, grupa skalna Fajka, Rozdroże pod Jańską Górą z piękną panoramą na Karkonosze, schronisko „Szwajcarka” położone pod szczytem Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.) - na jej szczycie znajdują się ruiny skalnego zamku Sokolec, Husyckie Skały czy znany punkt widokowy na Sokolikach.

 Stacja PKP w Janowicach Wielkich
 Tablice informujące o życiu lasu...

 Potok Janówka...


 Zielony szlak prowadzący do ruin zamku... Zamek Bolczów...
 Na zielonym szlaku...
 ... w stronę Janowic Wielkich:)


Ania.


8 komentarzy:

wkraj pisze...

Ładnie opisany szlak a sam zamek jest wspaniały. Byłem tam dwa razy i uważam go za najbardziej malowniczą ruinę południowo zachodniej Polski.
Świetna propozycja i fajne zdjęcia.
Pozdrawiam

Medart pisze...

Bolczów i jego najbliższa okolica to moim zdaniem jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Rudawach. Wspaniale jest tam szczególnie wczesną wiosną lub jesienią. Tereny na prawdę godne polecenia.

makroman pisze...

Rajdzik cudo - zawsze to kochałem - pociąg i potem pieszo - faktycznie w bardzo starym stylu, dziś już chyba tylko wyjątki od wyjątków tak zwiedzają.

Tereny piękne - szkoda że jeszcze tam nie byłem (do nadrobienia)

Ania27 pisze...

Dzięki! Jest rzeczywiście bardzo atrakcyjną ruiną i warto się na niego wybrać:) Pozdrawiam

Ania27 pisze...

To prawda, wiosną czy inną kolorową porą roku zamek prezentuje się znakomicie pośród leśnej przyrody Rudaw! Pozdrawiam:)

Ania27 pisze...

Pociągiem jest bardzo dogodne połączenie:) Polecam zatem Rudawy Janowickie, zwłaszcza w ciepłą porę roku:)Pozdrawiam...

Anonimowy pisze...

Zamek jest świetny, jak jedziemy z dziećmi to możemy w fajny sposób pobawić się w rycerzy :)
www.karkonosze.popracy.pl/?dzial=galeria_uzytkownikow&id_fotki=4548
Dla mnie to miejsce magiczne :) jest świetne do wyciszenia się, poobcowania z naturą i podziwiania pięknych widoków/

mollin pisze...

A propos alternatywnych tras: gorąco polecam Szlak Zamków Piastowskich. Odcinek obejmujący Bolczów to chyba jeden z najlepszych jego fragmentów. Prawdziwe skarby i kultury, i natury! Moja relacja tutaj: http://stopawstope.blogspot.com/2015/11/szlakiem-zamkow-piastowskich-dzien-4.html