Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 6 marca 2016

„Jizerka – dawna osada szklarska po czeskiej stronie Gór Izerskich”

Jizerka to dawna osada szklarska po czeskiej stronie Gór Izerskich, położona tuż przy granicy z Polską, na Małej Izerskiej Łące. W XVI wieku zamieszkiwali ją m.in. poszukiwacze szlachetnych kamieni, którzy z Safirowego Potoku, płynącego przez Jizerkę, wydobywali np. szafiry i rubiny. O nich, a także o historii Jizerki, możemy się dowiedzieć ze stałej wystawy w lokalnym muzeum, która nosi tytuł: „Stara twarz Gór Izerskich”. Muzeum mieści się w niewielkim budynku dawnej szkoły.

Już od XVI wieku powstawały na Pogórzu Izerskim i w Górach Izerskich leśne huty szkła. Tym samym tworzyła się nowa sieć dróg, a z coraz to wyższych partii gór wycinano drewno na opał.

Jednak pierwsza huta szkła w Jizerce powstała za przyczyną szklarskiego króla północy Riedla, dopiero w 1828 roku. Łącznie Riedel wybudował tu dwie huty szkła – drugą otworzono w 1866 roku i obie działały do 1911 roku.


Będąc w Jizerce warto zwłaszcza zwrócić uwagę na Pansky Dum, w którym mieszkał dawniej zarządca huty, a także na drugi dom stojący obok – Pyramidę, gdzie dawniej była szlifiernia szkła. Dziś w obu znajdziemy miejsca noclegowe i restauracje. Ponadto przed Pyramidą stoi pomnik o tej samej nazwie, w kształcie piramidy, który ma upamiętniać podobno otwarcie pierwszej huty. 

 Na żółtym szlaku do Jizerki...

 Jizerka... Budynek dawnej szkoły, dziś muzeum...
 Pansky Dum...

Pyramida i pomnik...


Dziś Jizerka jest spokojną, znajdującą się na tak zwanym końcu świata osadą. Nie ma tu żadnych dróg asfaltowych oprócz jednej do Kořenova, doprowadzonej dopiero w 1911 roku, są tylko dróżki dla pieszych przecinające wieś w poprzek. Ponad Jizerką wznosi się szczyt Bukovec (1005 m).

Przez Jizerkę przebiega żółty szlak turystyczny, wiodący od mostu granicznego (Polska/Czechy) na rzece Izerze/Jizerze, do historycznego miejsca - Przerwanej Zapory na rzece Bila Desna. Drugi, niebieski szlak prowadzi też przez Jizerkę do Jeziora Souš po jego południowej stronie i dalej aż do Desnej. Wokół Jizerki są rozległe torfowiska, które tworzą piękny rezerwat przyrody o nazwie „Jizerske Rašeliniště”.

W sumie Jizerkę tworzyło w czasie jej największego rozkwitu około 40 chat. Dziś na samym początku osady, pod Bukovcem, jest wielki parking dla aut, a dalej to po prostu warto się przejść piechotą. Podobno w lecie Jizerka jest przepełniona turystami, zaś zimą okoliczne szlaki stanowią raj dla narciarzy biegowych…

Ania.


Źródło – materiały informacyjne z Informacji Turystycznej w Tanvaldzie i strona www.jizerskamagistrala.cz


3 komentarze:

Medart pisze...

Dawne, miłe dzieje przypomniały mi się dzięki temu wpisowi, kiedy łaziłem po tych terenach jeszcze w czasach, gdy nikt nawet nie myślał o strefie Schengen ;)

Fajne fotki- dzięki :)

makroman pisze...

W sam raz miejsce dla mnie - dzięki za pokazanie, nie byłem.

wkraj pisze...

Lubię takie miejsca na końcu świata. Chętnie je kiedyś odwiedzę
Pozdrawiam.