Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 24 lipca 2016

„Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej, Sudety Środkowe, Dolny Śląsk”

Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.) zwany też Dzikowcem, to drugi co do wysokości szczyt Pasma Dzikowca i Lesistej Wielkiej (851 m n.p.m.) położonych w Górach Kamiennych, stanowiących część Sudetów Środkowych. Najbliższe miasto to Boguszów-Gorce na północy, większy Wałbrzych na północnym-wschodzie oraz Mieroszów na południu.
Na Dzikowiec można się dostać z różnych stron, np. od wsi Unisław Śląski, ale ja wybrałam podejście od Boguszowa-Gorc, skąd można się dostać pod sam wierzchołek góry dwoma szlakami, zielonym lub niebieskim.

 Masyw Dzikowca od Boguszowa-Gorc...

 Prawie pod szczytem Dzikowca (2014 rok)...

 Wyciąg krzesełkowy...

 Wieża widokowa na Dzikowcu...

 Widoki z wieży...


 W stronę Lesistej Wielkiej...
 I w przeciwną stronę...


 Jeszcze raz na Lesistą...

 Tablica informacyjna i drogowskaz...


 Zjazd wyciągiem na dół...

 Leśna droga na Lesistą Wielką - druga wycieczka...


 Widok do tyłu - na Stożek Wielki...


 Motylki...


Pod szczytem czeka nas miła niespodzianka, bowiem nie trzeba się wspinać na sam szczyt góry, tylko można skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Bilet w dwie strony jest niedrogi, warto też dodać, że tuż obok kasy stoi restauracja, gdzie można się posilić. Wyciąg należy do działającego tu Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Góra Dzikowiec”.
Na samym szczycie Dzikowca stoi nowa, drewniana i wolno dostępna wieża widokowa o wysokości 20 m. Rozlegają się z niej wspaniałe widoki na całą okolicę.
Zimą roi się tu od narciarzy, którzy oblegają stoki Dzikowca, a latem od turystów pieszych i rowerowych, trawersujących szlaki, krótko mówiąc góra ta i jej sąsiednie szczyty tętnią życiem prawie przez cały rok. Ze szczytu rozchodzą się różne szlaki turystyczne, np. w stronę Lesistej Wielkiej i Lesistej Małej (780 m n.p.m.).
Ja odwiedziłam Dzikowiec w maju, a w sierpniu chciałam podejść na Lesistą Wielką od południowej strony, czyli od Unisławia Śląskiego, lecz niestety dotarłam tylko prawie na szczyt Lesistej Małej. Wiedzie tamtędy malownicza polna droga, w większości nie na otwartej przestrzeni, lecz poprzez las, czasami stromo pnąc się pod górę.
Na moich zdjęciach są zarówno widoki z Dzikowca Wielkiego jak i z drugiej wycieczki na Lesistą Wielką.


Ania.


2 komentarze:

wkraj pisze...

Ale się zmieniło. Na szczęście na korzyść. Byłem tam ponad trzydzieści lat temu i pamiętam że podejście na Lesistą to było spore wyzwanie.
Pozdrawiam.

makroman pisze...

Piękne tereny, jak tu nie wędrować?!