Strony

Wyszukiwarka witryny

sobota, 25 lutego 2017

„W Liptowskim Mikułaszu, w północnej Słowacji”

Liptowski Mikułasz (Liptovský Mikuláš) to miasto położone w centrum krainy historycznej zwanej Liptowem, nad rzeką Wag i nad wschodnim krańcem Jeziora Liptowskiego, czyli nad Liptovską Marą. Na północ od miasta znajdują się Góry Choczańskie i Tatry Zachodnie, a od południa są Tatry Niżne.

Najstarszym zabytkiem w tym mieście jest gotycki kościół p.w. św. Mikołaja z końca XIII wieku. Niestety gdy byłam w Liptowskim Mikułaszu był zamknięty. Został on wzniesiony w miejscu starszej romańskiej świątyni. W XV wieku kościół został rozbudowany. Wewnątrz znajdują się trzy gotyckie ołtarze: ołtarz główny św. Mikołaja z około 1500 roku, ołtarz boczny Panny Maryi z lat 1470-80 i drugi ołtarz boczny Bożego Ciała z około 1520 roku.

 Gotycki kościół św. Mikołaja...


 Dwór Pongraczów...


 Ratusz od strony placu Wyzwolicieli...
 Rynek z niską zabudową...


 Fontanna...


Na placu Wyzwolicieli...

Dwór Pongraczów i kościół św.Mikołaja...

 Rzeka Wag i widok na Tatry...


Naprzeciw kościoła stoi najstarszy świecki budynek w mieście z połowy XV wieku, w którym mieściła się Pongracovska Kuria, czyli Dwór Pongraczów, szlacheckiego, węgierskiego rodu, do którego przez długi czas należał Liptowski Mikułasz. Budynek ten, podobnie jak i kościół św. Mikołaja otoczono już w XV wieku murami obronnymi. Dwór Pongraczów był później wielokrotnie przebudowywany, przy czym częściowo zatracił swój gotycki wygląd.

Na rynku znajdziemy zabytkowe, niskie domy mieszczańskie, z cukierniami, restauracjami i sklepikami, a także współczesną fontannę.


Ciekawostką jest, że w Liptowskim Mikułaszu sąd skazał w 1713 roku Juraja Janosika na śmierć i dlatego znajduje się tu urządzona w muzeum Janka Kral'a izba tortur, w której podobno go torturowano… Warto dodać, że Juraj (Jerzy) Janosik nie był postacią legendarną, lecz prawdziwą. Był Słowakiem i urodził się w Terchovej (gdzie znajduje się jego pomnik oraz muzeum) w 1688 roku. W latach 1710-13 należał do bandy zbójników, a od 1711 był już jej harnasiem. Wraz z nimi rabował bogatych kupców i inne zamożne osoby, przy czym łupy podobno nie trafiały, jak głoszą legendy w ręce ubogich, lecz w ręce samych zbójników. Jedynie czasami obdarowywał tymi skarbami wiejskie dziewczęta... Legendę o jego szlachetnych czynach, a także polskim pochodzeniu dopisano dopiero później, w polskiej literaturze... Także już pod koniec XVIII wieku na Słowacji okrzyknięto go bohaterem narodowym i zaczęto tworzyć opowieści o nim i o tym jak podobno kradł bogatym, a rozdawał biednym... W 1713 roku w Liptowskim Mikułaszu stracono Janosika, przez powieszenie go na haku za żebro. 


Na moich zdjęciach jest gotycki kościół św. Mikołaja, budynek Dworu Pongraczów  na placu Wyzwolicieli, ratusz i ryneczekJ

Ania.


Źródło – "Słowacja – przewodnik turystyczny – Wędrówki po regionach", ulotki z Informacji Turystycznej w Liptowskim Mikułaszu i Wikipedia.


4 komentarze:

makroman pisze...

Ślicznie utrzymane miasto, byłem kilka razy. Rzeźb Janosika jest w okolicach sporo. W zasadzie w tamtych terenach trudno mówić o narodowości, zwłaszcza przed drugą połową XIX wieku. Dziś przypisuje się miejscowym narodowość na podstawie miejsca urodzenia, ale tam byli i Polacy i Węgrzy i Austriacy i Czesi a najwięcej było... miejscowych i właśnie tak o sobie myśleli.
W końcu tam sięgają jedne z moich korzeni ;)

wkraj pisze...

Patrząc na tą fontannę uzmysłowiłem sobie, że byłem w tym mieście. Okolice są piękne i oferują wiele atrakcji. Ładnie pokazałaś wszystkie ciekawe miejsca warte zobaczenia.
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Nie wiedziałam, że mają tam więcej pomników Janosika w okolicy... Ja niestety nie trafiłam na żaden. Dzięki za ciekawy komentarz, pozdrawiam:)

makroman pisze...

Chyba w Hybem jest taka fajna przydrożna figura Juraja Janosika, poza tym np. w Vychodnej mieszkają ludzie którzy statystowali przy czechosłowackiej wersji filmowej jego przygód i bardzo barwnie na ten temat opowiadają. Np. o tym jak kręcono w Zakopanem i do restauracji weszli z nabitymi pistoletami a biedni milicjanci przeżyli horror, bojąc się że w razie nie podjęcia interwencji oberwą od przełożonych, a w razie podjęcia ... rozpętają skandal międzynarodowy i ... też oberwą ;)