Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 20 kwietnia 2017

„W Broumovskych Stěnach, Czechy”

Późnym latem wybrałam się na wycieczkę do Czech. Tym razem obrałam za cel wyprawy Broumovske Stěny i ich najbardziej znany punkt – kaplicę Hvězdę (674 m n.p.m.).

Aby dostać się do tego miejsca, przyjechałam autobusem z miasteczka Police nad Metuji do wsi Hlavňov. Stąd już na piechotę poszłam asfaltową dróżką (około 1,5 km) do kaplicy Hvězdy, wznoszącej się na górze o tej samej nazwie lub inaczej nazywanej Policką Górą. A droga ta była cała czerwona, ponieważ owocowały tu liczne drzewa jarzębinowe.      

Wyżej weszłam już w las mieszany i po chwili ujrzełam kaplicę. Cała nazwa tej kaplicy brzmi Kaplica Panny Marii Śnieżnej, a pochodzi ona z lat 1732-33, gdy została wzniesiona na polecenie jednego z zakonników z klasztoru benedyktyńskiego w Broumovie. Jednak na rozkaz cesarza Józefa II kaplica została w roku 1786 zamknięta, przy czym uległa potem znacznemu zniszczeniu.

 Ratusz w Policach nad Metuji...
 Na rynku...
 Kościół w Policach nad Metuji...

 Aleja jarzębinowa...

 Kaplica Hvězda...


 Widoki z punktu widokowego przy kaplicy...Pozłacana gwiazda na szczycie kaplicy...
 Chata Hvězda...


 Spacer przez skały, czerwonym szlakiem... Supi Hnizdo...
Droga powrotna...


 Stare domy we wsi Hlavňov:)
Szczęśliwie, w 1853 roku, kaplica została odbudowana w stylu barokowym, na rzucie pięcioramiennej gwiazdy, zaś na jej szczycie zawieszono też metalową, złoconą gwiazdę.

Według podań, w miejscu, gdzie później zbudowano kaplicę, w 1670 roku postawiono wysoki, drewniany krzyż z pozłacaną gwiazdą, który miał stanowić punkt orientacyjny dla podróżujących…

Kilkadziesiąt metrów na zachód od kaplicy widnieje też Chata Hvězda (obecnie restauracja). Ten duży, drewniany budynek powstał w 1855 roku, w szwajcarskim stylu. Warto dodać, że w środku chata ta posiada niesamowity drewniany wystrój. Ja niestety trafiłam na dzień, w którym restauracja była nieczynna.

Poszłam dalej czerwonym szlakiem w stronę Sępiego Gniazda (Supi hnizdo). Dróżka biegła poprzez skały i las, w niecałe 15 minut doszłam do celu, niestety nie weszłam na taras widokowy.

Piękne widoki można też ujrzeć z punktu widokowego przy kaplicy Hvězda, które są na moich zdjęciach...

Ania.

Źródło – Wikipedia.


6 komentarzy:

Medart pisze...

Świetna sprawa. Ponieważ mam solidnego hopla na punkcie Gór Stołowych, zatem każda taka relacja, to prawdziwy miód na moje oczy i serce ;)
Broumovske Steny mam zamiar odwiedzić jakoś w przyszłym roku. Mam nadzieję że mi się uda.
Dzięki i pozdrawiam :)

makroman pisze...

Nie byłem, nie znam, czytałem i oglądałem z rozdziawioną z zachwytu gębą!

Ania27 pisze...

Dzięki, ja też lubię Broumovskie Steny, wycieczka w te okolice to spora atrakcja dla wszystkich, którzy lubią wędrować po skałkach i podziwiać skalne, niesamowite krajobrazy:)Zwłaszcza, że przez całe pasmo Broumovskich Sten wiedzie aż kilka szlaków, ukazując same dziwy natury, pozdrawiam!

Ania27 pisze...

Broumovske Steny są niezwykłe, i leżą tuż za polsko-czeską granicą, ja przeszłam ostatnio tylko mały fragmencik całego pasma (około 1 km w jedną stronę), ale jest tam dużo więcej wspaniałych skalnych widoków do oglądania, i naprawdę warto tam przyjechać! Dzięki i pozdrawiam!

wkraj pisze...

Bardzo lubię to miejsce, byłem kilkukrotnie, w sumie przeszedłem całe pasmo górskie. Najlepiej rozłożyć wędrówkę na dwa dni. Tak mi ładnie przypomniałaś o tym miejscu, że chyba niedługo i ja opiszę moje wrażenia z wędrówki pośród tych skalnych ścian.
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Broumovske Steny są bardzo ciekawym miejscem na piesze wędrówki, pełno tu niesamowitych, skalnych krajobrazów! Całego pasma jeszcze nie poznałam, ale mam to w planach! Z ciekawością będę również czekać na twoją fotorelację! Dzięki i pozdrawiam:)