Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 15 sierpnia 2018

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

Wiosną tego roku Koleje Dolnośląskie uruchomiły bezpośrednie, weekendowe oraz świąteczne połączenie kolejowe z Wrocławia do Adrszpachu. Wieczorem, jest też pociąg powrotny. Na razie jest to połączenie jedynie na wiosnę i na lato.  Pociąg ten jedzie przez Wałbrzych, Mieroszów, Mezimesti i Teplice nad Metuji, a także zatrzymuje się na stacji Teplice Skaly - u wejścia do Teplickiego Skalnego Miasta. Już teraz, mnóstwo turystów korzysta z tego wygodnego połączenia:) 

W Adrszpachu pociąg zatrzymuje się nieopodal wejścia do skalnego miasta, zaś tuż za bramą wejściową znajduje się piękne i niesamowite Szmaragdowe Jeziorko. Zostało ono utworzone w miejscu dawnego kamieniołomu piaskowca. Od razu urzekła mnie jego intensywna, błękitno-zielona barwa. Wokół Szmaragdowego Jeziorka wiedzie szlak - dróżka, którą możemy je obejść dookoła, po drodze zatrzymując się kilka razy w miejscach, z których wyłaniają się wspaniałe widoki na jezioro. 

Dalej szlak prowadzi już pośród przeróżnych skalnych tworów, z których mnóstwo zostało nazwanych, w zależności od ich wyglądu i podobieństwa do różnych postaci, rzeczy, czy zjawisk, są to np. Głowa Cukru, plac o nazwie Słoniowy Rynek, Ząb, Pielgrzym, Kochankowie, Starosta i Starościna, czy wąskie przejście pomiędzy skałami, nazywane Mysią Dziurą:) Na terenie skalnego miasta są też dwa wodospady: Mały i Wielki Wodospad oraz jeszcze jedno jeziorko, po którym można pływać dużą łodzią, wraz z przewodnikiem, który podczas tego rejsu opowiada ciekawe historie dotyczące Skalnego Miasta. Jest też gotycka brama z 1839 roku, która powstała tu wraz z siecią chodników, mostów i schodów, dzięki którym dziś z łatwością możemy przemieszczać się pośród skał.

 Tory kolejowe przed wejściem do skalnego miasta...
Diabeł w Skalnym Mieście...
 Szmaragdowe Jeziorko latem...
 
 Dróżka, którą można obejść jeziorko dookoła...


Drabinka na punkt widokowy...
 Punkt widokowy na skale...


W jeziorze mieszkają też liczne kaczki...

Kilka wczesnowiosennych ujęć ze Skalnego Miasta, u góry Ząb...

Gotycka Brama z 1839 roku...
 Zaznaczona na skale wysokość wody w czasie powodzi,
jaka nawiedziła Skalne Miasto w 1844 roku...
Pielgrzym...
 Mały Wodospad...
Punkt widokowy na Skalne Miasto...
Wielki Wodospad...
Kochankowie...Starosta i Starościna...
Mysia Dziura...
Mapa:)

Ania.


4 komentarze:

Maciej Beskidnick pisze...

Śliczne miejsce. Wielu bloggerów o nim pisze, ale tak ładne ładne pokazanie jeziora tylko u Ciebie.

Medart pisze...

Klasyka. Te okolice polecam odwiedzić również jesienią. Niezapomniane wrażenia.

Ania27 pisze...

Maciej Beskidnick - Dziękuję:)

Ania27 pisze...

Medart - Jesienią jeszcze nie byłam, musi być tam wtedy bardzo kolorowo:)