Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 4 grudnia 2011

Zamek królewski BezdezZamek królewski Bezdez należy do najstarszych i najlepiej zachowanych zamków wczesnogotyckich w Czechach. Został zbudowany w latach 1264-1279 przez króla czeskiego Przemysława Ottokara II w celu strzeżenia ważnych dróg w okolicy i jako jego królewska siedziba. Król ten zwany żelaznym i złotym, wsławił się budową miast królewskich i zamków.

Warto dodać, że ten zamek jako jeden z nielicznych nie uległ prawie żadnym przebudowom i jest prawie wiernym obrazem XIII-wiecznej warowni!

W późniejszych wiekach zamek przeszedł w ręce szlachty (m.in. rodu z Michalovic), a w XVII wieku w ręce Albrechta z Valdstejna, który w 1627 roku przekazał zamek w ręce Zakonu Augustynów, aby stanowił on klasztor obronny. W 1662 r. zamek trafił w ręce benedyktynów.

Po sekularyzacji zakonów zamek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. W XIX wieku zamek był restaurowany.

Dziś możemy podziwiać gotycką kaplicę zamkową, wejść na 40-metrową wieżę i podziwiać z niej przepiękne widoki na całą okolicę., również można wejść na drugą wieżę: 20-metrową. Stanąć na dziedzińcu, obejrzeć wystawę w skrzydle pałacowym. W drodze do zamku mijamy kapliczki – stacje Drogi Krzyżowej…


Ania

3 komentarze:

Sol (Blog Włóczykijów) pisze...

Piękne zdjęcia. I podoba mi się podkład muzyczny... :D

Pozdrawiam
Sol
http://turystycznyprzewodnik.blogspot.com/

Jacek Kw. pisze...

Witam serdecznie.
Przejrzałem jak na razie pobieżnie Twojego bloga i chyba zatrzymam się tutaj na dłużej. Sporo bardzo ciekawych dla mnie wycieczek i miejsc opisujesz. Pozwoliłem dodać sobie Twojego bloga do ulubionych. Pozdrawiam serdecznie... :-)

Ania27 pisze...

Witam serdecznie Dziękuję Twój blog też dodam do ulubionych, i będę często zaglądać Ania.