Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech…”

Szlak prowadzący z Głuszycy Górnej do granicy polsko-czeskiej i dalej do Janoviček i Broumova jest bardzo malowniczy, zwłaszcza kiedy trafić na dobrą pogodę i w miarę „zieloną” porę roku.

Spacer zaczyna się na skrzyżowaniu w Głuszycy Górnej, w miejscu gdzie znajduje się ostatni przystanek dla busa. Odtąd trzeba podążać pieszo… Po ominięciu kilku gospodarstw, zaczyna się las. Tuż przed granicą jest oznakowane rozwidlenie, w stronę schroniska „Andrzejówka” (15,5 km) i przejścia granicznego Łomnica-Ruprechticky Spicak (9,15 km, zielony szlak) oraz w stronę Łomnicy (8,85 km, czerwony szlak).
Wkrótce dochodzimy do Przełęczy pod Czarnochem (660 m n.p.m.) i granicy polsko-czeskiej, gdzie są mapy turystyczne i wiata z ławkami.

Po czeskiej stronie wyłaniają się Janovicky, długa, letniskowa wieś. Na jej początku napotykamy pensjonat i restaurację „Penzion Zameček”. Mijamy bardzo ładne widoki, na okoliczne pola i góry. Warto dodać, że prawej stronie, stoi barokowa, kamienna figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena – najpopularniejszego czeskiego świętego, patrona od powodzi.

Dla wytrwałych: można iść dalej, mijając domy we wsi i następnie las, aż dojdziemy do Broumova, z którego można szukać dalszych połączeń do Mezimesti (są one często), gdzie można przekroczyć granicę i dotrzeć busem do Mieroszowa, i dalej do Wałbrzycha…

Trójpański Kamień. Znajduje się podobno tuż przy granicy polsko-czeskiej, głęboko w lesie, przy niebieskim szlaku, prowadzącym z Janoviček. Niestety z powodu braku czasu nie dotarłam do kamienia. Jest na nim wyryta data "1732" a symbolizuje on miejsce styku granic Hrabstwa Kłodzkiego, Ziem Hochbergów (Śląska) i Czech. Na kamieniu są inicjały trzech władców MGVH (MAX GRAFF VON HOCHBERG), JBVS (JOSEF BARON VON STILFRIED), OAB (OTMAR ABBAS BRAUNENSIS).Ania.

Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to