„Zabytkowy kościół w Neratovie, Czechy”

Neratov to wieś położona w Orlickych Horach (Górach Orlickich), w dolinie rzeki Dzikiej Orlicy, tuż przy polsko-czeskiej granicy, najbliższe przejście graniczne dla aut jest położone zaledwie kilka km na południe od Neratova i jest to przejście graniczne Niemojów - Bartošovice w Orlickich Horach.W Neratovie znajduje się cenny zabytek - barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzi z lat 1723-33. W czasie II wojny światowej kościół w wyniku ataku Armii Czerwonej spłonął (1945 rok), zniszczeniu uległy wtedy dach i drewniane schody na obu wieżach. W latach 2006-07 wyremontowano kościół, mimo, że na pocz. lat 70-tych XX wieku zaistniała koncepcja aby kościół rozebrać, co nie doszło na szczęście do skutku. W 2007 roku zadaszono świątynię szklanym dachem. Remont nadal się odbywa, warto dodać że ze środków wiernych. Aby wesprzeć odnowę kościoła, można przyjechać do Neratova, kupić tzw. cegiełki (widokówki, broszurki…) w sklepiku przykościelnym.


Według legendy, cudowna figurka Panny Maryi i lecznicze źródełko, znajdujące się koło kościoła, przyciągały pielgrzymów już od XVII wieku, a Neratov stał się szybko miejscem pątniczym. Figurkę miał podobno wyrzeźbić według zesłanego mu przez Maryję snu, proboszcz rokytnicki Christof Florian Blasius Drick. Figurkę tę w 1661 roku, przeniesiono z pobliskich Rokytnic w Orlickich Horach do Neratova.


Ania.
Komentarze

Anonimowy pisze…
Przepiękny kościół właśnie 24 maja byłam tam gdzie mielismy odprawioną mszę św.Pielgrzymowaliśmy do Neratowa Kamieńczyka,i Szcytnik.Przepięlne krajobrazy i kościoły .
Góry Tajemnic pisze…
Kościół jest remontowany w przyzwoitym tempie. W listopadzie 2018 roku planowano zamontowanie hełmów na wieżach.

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

„Kim był Jara Cimrman, kilka słów o ścieżce rowerowej, prowadzącej jego śladami i Majak Jary Cimrmana…”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to