Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 18 lutego 2013

„Na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich”26 stycznia 2013 roku, wybrałam się na krótką wycieczkę w Góry Sowie. Ponieważ nieczęsto jeżdżę w góry, tym bardziej ucieszyło mnie to, co ujrzałam. Nie spodziewałam się bowiem aż tak niesamowitych, zaśnieżonych pejzaży. Zatrzymaliśmy się na Przełęczy Jugowskiej, aby pójść szlakiem w kierunku Wielkiej Sowy. Sam spacer zajął nam może niewiele czasu, (trzymał bardzo srogi mróz) ale i tak warto było tu przyjechać.

Drzewa wprost uginały się pod ciężarem masy śniegu, a każda gałązka była pokryta dokładnie białym puchem. Wszędzie było biało, nawet zachmurzone, jasne niebo zlewało się tu z zimowym krajobrazem w jedną całość.

Na zdjęciach jest las wokół drogi z Przełęczy Jugowskiej w kierunku Wielkiej Sowy.

Przełęcz Jugowska (801 m n.p.m.) w Górach Sowich, występują tu głównie lasy bukowe i świerkowe. Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Pieszyc do Nowej Rudy. Znajduje się tutaj rozgałęzienie szlaków turystycznych, np. w kierunku Rymarza i Kalenicy czy Wielkiej Sowy.

Warto dodać, ze na początku XX wieku powstało w najbliższej okolicy kilka schronisk turystycznych, gdyż okolice Przełęczy Jugowskiej stanowiły też rewelacyjne miejsce dla ówczesnych narciarzy. W czasie II wojny światowej schroniska uległy niestety zniszczeniu i po 1945 roku wszystkie zniknęły na dobre z krajobrazu, za wyjątkiem pobliskiej „Zygmuntówki”, która przetrwała do dziś.
 Droga na Wielką Sowę
Ania.

Źródło: „Słownik geografii turystycznej Sudetów – Góry Sowie”.


5 komentarzy:

Kris Beskidzki pisze...

Pięknie zasypane śniegiem. Może wiosna się wybiorę w Sudety i odwiedzę te rejony. :)

Nie byłem tu od 12 lat. Pozdrawiam i gratuluję fajnych fotek.

wkraj pisze...

Piękny opad świeżego śniegu. Fajne zimowe ujęcia.

Jacek Kw. pisze...

Oj jak ja dawno nie byłem w górach Sowich.. :-(
Kiedyś bardzo często przemierzałem to pasmo. :-)
Pięknie wygląda na Twoich zdjęciach zima.. :-)
Może trzeba kontynuować te wędrówki górskie :-)

Ania27 pisze...

Witam, to rzeczywiście warto się wybrać w te rejony, są piękne, a zwłaszcza zieloną wiosną:) Dziękuję i pozdrawiam:)
PS Twojego bloga umieściłam już w linkach na stronie, i będę odwiedzać również:)

Ania27 pisze...

Widzę, że dobrze znasz Góry Sowie, a ja dopiero zamierzam je poznać w tym roku lepiej, mimo, że mam do nich całkiem blisko! Również jestem nimi zafascynowana:)Pozdrawiam...