Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 1 marca 2012

„O górze Radogost koło Jawora i o górze Radhošt w Czechach”

Góra Radogost (398 m n.p.m.) znajduje się kilka km na zachód od Jawora, tuż przy wsi Kłonice, na Pogórzu Kaczawskim. Wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Chełmy. Prowadzi do niej, od wsi Kłonice czerwony szlak i piechotą z Kłonic można tam zajść w 15-20 minut. Po drodze zdarzyło mi się ujrzeć piękne pole makowe, gdyż był to sam środek czerwca. Na końcu wsi, koło starego drzewa należy skręcić w lewo, w polną drogę oznakowaną jako czerwony szlak, która wchodzi od razu w las, i wdrapać się na niewysokie powulkaniczne wzniesienie, na którym stoi wolno dostępna wieża widokowa z XIX wieku, o wysokości 22 m. Z tarasu widokowego na szczycie wieży, przy dobrej pogodzie widać Sudety i Przedgórze Sudeckie. W okolicy szczytu Radogosta odkryto ślady grodziska wczesnośredniowiecznego, których niestety nie zdążyłam poszukać.

Pole makowe za wsią Kłonice...
Las na Radogoście...


Wieża widokowa na Radogoście...


Okno...
Widoki z wieży...


Warto dodać. że Radogost to bóg Wieletów, czyli Słowian Połabskich, zaś nazwa góry przypomina o istnieniu drugiej góry o podobnej nazwie – Radhošt (1129 m n.p.m.) w Beskidach Śląsko-Morawskich, w Czechach. To właśnie tam czcili Słowianie boga wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości - Radegasta (Radogosta).

Według legendy, gdy w IX w przybyli na Radhošt misjonarze: Cyryl i Metody, świątynia pogańska została przy ich udziale zburzona. Dziś na szczycie Radhošta stoi drewniana kaplica p.w. św. Cyryla i św. Metodego, oprócz niej obok stoi pomnik przedstawiający tych dwóch świętych, a niżej przy szlaku, posąg boga pogańskiego Radegasta…

Ania.
Źródło – Wikipedia

2 komentarze:

ZielonaMila pisze...

Fantastyczny wpis, piękne zdjęcia. Pozdrawiam

Ania27 pisze...

Dziękuję:)Pozdrawiam, Ania.