Ocalić od zapomnienia...Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie


Skansen Etnograficzny w Wolsztynie to prawdziwa uczta dla miłośników historii, architektury i kultury materialnej. To park etnograficzny prezentujący zabytkowe budynki wiejskie i przemysłowe, które przetrwały próbę czasu od początku XVIII wieku. Drewniane chaty, stodoły, kuźnia oraz wiele innych unikatowych obiektów przywołują ducha minionych epok i pozwalają nam zrozumieć, jak wyglądało życie naszych przodków.

W 1976 roku pierwsze budynki zaczęły wznosić się na terenie skansenu. Jednak dla zwiedzających to magiczne miejsce otworzyło swoje podwoje dopiero 10 lat później. W ciągu kolejnych lat ekspozycja stale się rozbudowywała, ożywiając przestrzeń nowymi obiektami, które odwzorowują wieś wielodrożną z przełomu XIX i XX wieku. W obecnej chwili skansen oferuje 15 autentycznych wnętrz, które pozwalają zanurzyć się w codziennym życiu tamtych czasów.

To, co wyróżnia Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie, to jego wszechstronność. Jest on nie tylko rekonstrukcją architektury, ale także przekrojem przez społeczność wsi tamtych czasów. Wędrując między izbami mieszkalnymi, pomieszczeniami gospodarczymi, warsztatami rzemieślniczymi a przemysłem wiejskim, możemy poznać różne warstwy społeczeństwa, od ubogich komorników po zamożnych osadników olenderskich. Architektura mała, takie jak piec chlebowy, gołębnik czy psie budy, uzupełniają tę panoramę, sprawiając, że obraz wsi staje się kompletny.

To, co nadaje skansenowi prawdziwego ducha, to liczna roślinność, która otacza rekonstruowane budowle. Ogródki, drzewa i uprawy rolnicze przenoszą nas w czasy, kiedy życie wiązało się z bliskością natury i pracą na roli. Przechadzając się między zielenią, możemy poczuć tęsknotę za przeszłością i docenić trud, jaki wkładano w uprawy i hodowlę.


Więcej informacji: https://muzea-wolsztyn.com.pl/skansen/

Polecane noclegi w okolicy znajdziesz na: BookingKomentarze

museo.pl pisze…
Podoba mi się ta kuchnia. Strona polecana przez serwis www.museo.pl
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

„Kim był Jara Cimrman, kilka słów o ścieżce rowerowej, prowadzącej jego śladami i Majak Jary Cimrmana…”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to