Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 6 kwietnia 2012

„Gąsawa – malownicza wieś na Pałukach”

Gąsawa to jedna z uroczych miejscowości, które udało mi się odwiedzić w czasie podróży do pięknej krainy historycznej jaką są Pałuki. W tej małej wiosce, niegdyś będącej przez długi czas miastem, jest wyjątkowy zabytek, jakim jest kościół pw. św. Mikołaja, który jest też nazywany „Perłą Sztuki”. Jest tak nazywany dlatego, że wewnątrz znajduje się wyjątkowo cenny zespół malowideł ściennych z doby baroku, które to zostały odkryte pod tynkiem, przez przypadek podczas prac remontowych w 1999 roku. Sam kościół pochodzi z 1674 roku i jest wykonany z drewna modrzewiowego. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica z XVIII wieku.

Na dawnym ryneczku w Gąsawie jest też pomnik św. Wawrzyńca. A przed kościołem figura Matki Bożej.
Dzwonnica...

Figura Matki Boskiej przed kościołem...

Drogowskaz...

Zabytkowy kościół...

Malowidło na ścianie budynku...

Mapka na ścianie restauracji...

Tablica informacyjna...

Fragment mapy...

Figura św. Wawrzyńca...


Z napisu na tablicy informacyjnej możemy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy na temat Gąsawy i jej okolicy – cytat:

„Gąsawa leży na Pałukach, w krainie, która swą historyczną nazwę zawdzięcza ziemi poładowanej, bogatej w lasy i jeziora. Nazwa miejscowości pochodzi od Gonzawy, Gonzowy, pierwotnej nazwy rzeki Gąsawki przepływającej nieopodal Gąsawy i łączącej Jezioro Gąsawskie z Jeziorem Godawskim.

Najdawniejszym źródłem pisanym wzmiankującym miejscowość, położoną w rejonie Gąsawy jest bulla papieża Innocentego II wystawiona w 1136 roku. Sporo wiadomości o Gąsawie znajduje się w największym dziele historycznym polskiego średniowiecza – Historii Polski, Jana Długosza. Gąsawa budziła ciekawość historyków już w XIX wieku z racji odbytego tu Zjazdu Książąt Dzielnicowych i zabójstwa Leszka Białego. Wydaje się, że najstarszym rodem rycerskim na Pałukach byli Nałęcze. Ich gniazda rodowe leżały w Gąsawie, w pobliżu Żnina, Mogilna i Kcyni. W dniu 10 kwietnia 1308, król Władysław Jagiełło wystawił dokument, zezwalający na lokację Gąsawy na prawie niemieckim (prawa miejskie do 1934 roku). Gąsawa i bezpośrednie okolice posiada szereg zabytków, wśród nich: modrzewiowy kościół z XVII wieku z unikalną polichromią ścienną, rezerwat archeologiczny w Biskupinie, ruiny zamku w Wenecji, drewniany kościół z XVII wieku w Ryszewku, dwory w Grochowicach i Marcinkowie. Gąsawa do dziś zachowała dawny układ przestrzenny, charakterystyczny dla średniowiecznych miasteczek wielkopolskich z dużym rynkiem na osi głównych dróg”.

Ania.
Źródłó http://www.gasawa.pl/

5 komentarzy:

wkraj pisze...

Byłem, pięknie tam jest.

Wesołych Świąt :)

wkraj pisze...

Byłem tam, Pałuki to piękny rejon kraju, na pewno warty zobaczenia.

Wesołych Świąt :)

Sol i Alien - Włóczykijów Dwóch pisze...

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
Wszystkiego NAJNAJSZEGO! :)
życzą
Sol & Alien
Więcej życzeń w naszym blogu... ;)
Pozdrawiamy!

Ania27 pisze...

To prawda, cały region jest bardzo ciekawy do poznania:)
Dzięki za życzenia świąteczne:)
Ania.

Ania27 pisze...

Dziękuję wam za życzenia:) Ania.