Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 15 września 2013

„Od Jiraskovej Chaty do Chaty Peklo”

Na początku sierpnia tego roku dotarłam pociągiem do czeskiego Nachodu, a stamtąd do oddalonej o kilka kilometrów wsi Dobrošov. Dobrošov jest znany przede wszystkim z bunkrów artyleryjskich, znanych pod nazwą Twierdza Artyleryjska Dobrošov, a po czesku jako Pevnost Dobrošov.

 Widoki z wieży widokowej

 Widok na Nachod

 Jezioro Rozkos
 Bunkry w Dobrosovie

 Jiraskova chata
 Stary krzyż na skale

 Droga do chaty Peklo

 Przydrożny krzyż z wizerunkiem św. Jana Nepomucena

 Chata Peklo Boruta

 Jańcio Wodnik Przystanek autobusowy pod chatą Peklo
Bunkry te, to nieukończone czechosłowackie umocnienia z 1937 roku. Dziś można je zwiedzać. Ja jednak nie poszłam do nich, tylko do schroniska turystycznego z wieżą widokową, tzw. Jiraskovej Chaty (624 m n.p.m.).

Jest tu restauracja i miejsca noclegowe. Można też wejść na wieżę widokową o wysokości 19 m, z której roztaczają się wspaniałe widoki: na Nachod, na Jezioro Rozkoš czy na dalej położone Karkonosze. A jak wyczytałam w przewodniku powinno być widać nawet Hradec Kralove, zamek Kuneticką Horę czy miasteczka Josefov i Jaroměř.

Warto dodać, że pierwsza chata z wieżą widokową stanęła tu już w 1895 r., jednak obecna budowla została oddana do użytku w 1923 r.
Nieopodal schroniska stoi na skale stary krzyż, pod którym w 1713 r. pochowano ofiary zarazy, która nawiedziła te strony.

Udałam się dalej szlakiem, aż dotarłam przez pola i łąki do wsi Jizbice (około 2,5 km). A stamtąd idąc cały czas niebieskim szlakiem, częściowo przez las, doszłam do Chaty Peklo (około 2,5 km), która znajduje się w Dolinie Peklo, gdzie spotykają się dwie rzeki: większa Metuje i mniejsza Olešenka. 

Chata Peklo jest dawnym młynem. Dziś są tu: restauracja, bufet i miejsca noclegowe. Chata ta jest kolorowa i wygląda jakby ktoś ją wyjął z jakiejś baśni. Przy chacie jest staw, w którym możemy spotkać Jańcio Wodnika, a obok stoi boruta o dwóch twarzach. Miejsce w sezonie letnim jest przepełnione turystami i rowerzystami. 

Warto dodać, że Dolina Peklo ma długość 10 km, zaś Chata Peklo znajduje się na trasie Jiraskovej Horskiej Cesty.

Stąd zostało mi już tylko około 5 km do Novego Mesta nad Metuji, i droga powrotna do Polski…


Ania.


5 komentarzy:

yardo pisze...

Tak długo jestem już w Czechach a jeszcze w to miejsce nie dotarłem :( ale to do nadrobienia :) Super to wszystko tam wygląda :)

wkraj pisze...

Przyjemna trasa :)

Ania27 pisze...

Miejsca są warte obejrzenia, ja też byłam tam pierwszy raz, i byłam nimi zachwycona:)

Medart pisze...

Zazdroszczę jak diabli. Ta trasa marzy mi się już od dłuższego czasu :)

Ania27 pisze...

Ja też się tam wybierałam od wielu lat, ale dopiero ostatnio tam dotarłam:) Polecam ją! Ania:)