Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 24 września 2013

„Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Zakopanem”

Najpierw w 1951 roku została tu wzniesiona przez ojców Pallotynów kaplica ku czci Matki Bożej Fatimskiej. W 1961 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński podarował Pallotynom figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą umieszczono w kaplicy. Figura ta została w 1987 roku ukoronowana przez Jana Pawła II, na pl. św. Piotra w Rzymie.

Po zamachu na papieża Jana Pawła II, dnia 13 maja 1981 roku, ojcowie Pallotyni wraz z wiernymi postanowili zbudować nowy kościół, który miał zostać wotum dziękczynnym za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II przez Matkę Boską. Świątynię wzniesiono w latach 1987-1992.

W 1997 roku Ojciec Święty przybył w czasie pielgrzymki do Polski, do sanktuarium na Krzeptówkach, odprawił mszę świętą i poświęcił sanktuarium. Było to dokładnie 7 czerwca 1997 roku.


Wokół sanktuarium jest Park Fatimski z kaplicami i stacjami Drogi Krzyżowej oraz dużym ołtarzem polowym. Obok stoi pomnik przedstawiający błogosławionego Jana Pawła II oraz kardynała Stanisława Dziwisza.

Opiekę nad sanktuarium sprawują do dziś księża Pallotyni. Warto dodać, że z wieży odzywa się, co dzień dzwon podarowany przez Jana Pawła II…

Ania

Źródło – Wikipedia


2 komentarze:

makroman pisze...

Uroczo zakopiańskie ale też i wiele mówiące o mentalności fundatorów - z drugiej strony w swoim kościele mam obrazy z XVI w na których fundatorzy klęczą na samym szczycie golgoty tuż u podstawy krzyża, więc to chyba uniwersalna przypadłość ;-)

wkraj pisze...

Lubię ten kościół i górujący przed nim Giewont.