Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 27 czerwca 2017

„Park im. Króla Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu”

Będąc w Wałbrzychu, postanowiłam udać się w miejsce, w które chciałam już przyjść od dawna. Jest to Park im. Króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na sporej górze wznoszącej się ponad starym miastem. Park ten wznosi się właściwie na trzech wzgórzach: Wzgórzu Schillera (508 m n.p.m.), na którym zbudowano w 1908 roku dzisiejszą Harcówkę, Wzgórze Parkowe (dawne Wzgórze Szubieniczne) (510 m n.p.m.), na którym dawno temu wieszano skazańców oraz Wzgórze Goethego (508 m n.p.m.). Cała parkowa góra jest poprzecinana licznymi ścieżkami, dlatego można schodzić ją całą różnymi trasami. Mnóstwo tu spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy czy turystów.

 Dom Turysty PTTK Harcówka...
 Panorama na stare miasto w Wałbrzychu...
 Harcówka... Punkt widokowy z lornetką...

 Stara pocztówka...


W parku...
 Drugi punkt widokowy... Skwer w parku...
  Za drzewami stoliki do gry w szachy i chińczyka...
 Wiewiórka...


Jest to bardzo ciekawe miejsce, gdyż znajdziemy tu punkty widokowe, z których ja miałam okazję znaleźć się na dwóch. Jest też wcześniej wspomniana Harcówka, czyli stare schronisko turystyczne. Dziś w Domu Turystycznym Harcówka możemy znaleźć noclegi i restaurację. Sam budynek pochodzi z 1908 roku, w 1911 roku otworzono tu restaurację i udostępniono noclegi. Po drugiej wojnie światowej, w 1947 roku schronisko przejął Związek Harcerstwa Polskiego i wówczas schronisko otrzymało swoją obecną nazwę – Harcówka. W 1962 roku Harcówkę przejął PTTK w Wałbrzychu. Z pod Domu Turysty Harcówka możemy też podziwiać wspaniały widok na stare miasto w Wałbrzychu, jeszcze lepszy widok ujrzymy, gdy wejdziemy kilka metrów wyżej po schodach, gdzie jest punkt widokowy z lornetką.

Następnie udałam się w stronę drugiego punktu widokowego, który znajduje się kilkaset metrów dalej, po przeciwnej stronie góry. Stąd zobaczyłam kolejną panoramę Wałbrzycha. W drodze powrotnej minęłam jeszcze skwer, na którym były liczne ławki oraz 4 stoły, przygotowane do gry w szachy i w chińczyka. Mignęły mi jeszcze dwie wiewiórki na drzewach… Park jest bardzo ładny i zadbany, dużo tu ciszy i prawdziwego spokojuJ Na pewno jest dobrym miejscem odpoczynku od miejskiego zgiełku dla mieszkańców Wałbrzycha...

Ania.

Źródło – Wikipedia.


2 komentarze:

makroman pisze...

Świetne miejsce! Ta Harcówka bardzo mi się spodobała, moje klimaty!

wkraj pisze...

Urokliwe miejsce z ładnymi punktami widokowymi.
Pozdrawiam.